Logo

Zmiany na handlowej mapie miasta

Z powodu sprzedaży sklepów Tesco Polska właścicielowi sieci Netto, angielskie supermarkety powoli znikają z naszego kraju. Wiele z nich zamienia się w sklepy Netto. W Koszalinie Tesco mieści się w centrum handlowym Forum. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w jego miejscu nie powstanie jego duński odpowiednik. W październiku sklep ma zostać zamknięty i na razie nie wiadomo, co znajdzie się w opuszczonym przez niego lokalu.

Koszalinianie odwiedzający inne miasta poznają nowe sklepy i często jeżdżą na zakupy nawet kilkaset kilometrów od rodzinnego miasta. Dlatego często na forach internetowych pojawiają się pytania o to, jakie obiekty handlowe powinny pojawić się nad Dzierżęcinką.
Zapytaliśmy też naszych Czytelników, jakich sklepów im brakuje w Koszalinie.

– Chciałabym, aby powstały u nas sklepy odzieżowe sieci Zara, Mango i Top Secret, który kiedyś był w Emce, a także sklep z butami włoskiej firmy Geox – wylicza pani Wioletta. – Brakuje mi też sklepu TK Maxx, marzą mi się także duże sklepy meblowe takie jak Ikea czy Agata Meble. Uważam, że te sklepy mają dobrej jakości produkty. Obecnie żeby coś z nich kupić, muszę wykorzystywać internet, a wolałabym osobiście sprawdzić ich jakość. Przydałyby się także kawiarnie sieci Costa Coffee i Starbucks, i sklep Arla, w którym są takie produkty spożywcze, których nie ma gdzie indziej, na przykład pewne gatunki serów.
– Moim zdaniem w Koszalinie brakuje supermarketów innych sieci niż te, które są na każdym osiedlu – uważa pan Adam. – Dlatego chciałbym, aby pojawił się u nas sklep spożywczo-przemysłowy niemieckiej sieci Aldi, który stałby się ciekawą konkurencją dla Lidla.
– Dobiega końca budowa Planus Market gdyńskiej spółki Planus Development między ulicami Dąbrowskiego, Franciszkańska i al. Monte Cassino. W sierpniu swoje sklepy otworzą tam KIK, Neonet, Pepco i piekarnia Konkol.

Tajemnica handlowa
Mieszkańcy osiedla Rokosowo, na terenie którego znajduje się CH Forum, interesują się, co powstanie w pustym pomieszczeniu po supermarkecie Tesco.
– Czy znajdzie się chętny na wynajęcie tej przestrzeni? – zastanawia się pan Grzegorz z osiedla Rokosowo w liście do naszej redakcji. – Tak wielkie puste miejsce będzie antywizytówką dla Forum. Czy centrum handlowe może funkcjonować bez marketu spożywczego? Osobiście chciałbym, aby tam został otwarty supermarket Auchan.
Z pytaniem, co ewentualnie znajdzie się jesienią na przestrzeni, która obecnie zajmuje sklep Tesco, zwróciliśmy się do dyrekcji CH Forum, którego właścicielem jest niemiecka firma ECE Real Estate Partners. Dostaliśmy jedynie krótką odpowiedź: „Uprzejmie informuję, iż wszelkie kwestie związane z umowami najmu są chronione tajemnicą handlową, w związku z czym nie udzielamy informacji na temat kontrahentów” – napisała w oficjalnym komunikacie Urszula Lipińska, dyrektor Centrum Handlowego Forum Koszalin. „Oficjalne informacje na temat naszych nowych najemców pojawiają się w kanałach komunikacyjnych Centrum”.
Od kilkunastu miesięcy stoi pusty lokal po supermarkecie Intermarche przy ul. Okulickiego 24. Obiekt należy do prywatnego właściciela i nie wiadomo kiedy pojawi się nowy najemca, jeśli w ogóle się znajdzie. O trudnościach w pozyskiwaniu dzierżawców dobrze wie Kazimierz Okińczyc, prezes Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”, do której należy m.in. obiekt przy ul. Wańkowicza po dawnym Peweksie, w którym przez lata mieścił się chiński supermarket. Przed wybuchem pandemii w lokalu pojawił się nowy najemca, ale niestety, musiał zlikwidować swój interes ze względu na lockdown.
– Obecnie mamy osoby zainteresowane wynajęciem tego obiektu, ale one też się boją, czy zaraz po otwarciu sklepu nie będą zmuszone go zamknąć z powodu kolejnych obostrzeń – przyznaje Kazimierz Okińczyc. – Ja te obawy w pełni rozumiem.

Wkrótce budowa kolejnego centrum handlowego
Powiększająca się liczba mieszkańców osiedla Unii Europejskiej sprawia, że jest ono dobrym punktem dla właścicieli supermarketów i galerii handlowych. W listopadzie zeszłego roku został otwarty sklep sieci Biedronka, który jest częścią centrum handlowego Vendo Park, oddanego do użytku kilka tygodni temu. Inwestycja, którą buduje niemiecka spółka Trei Real Estate Poland, powstała na terenie o powierzchni 3,2 ha. Obecnie w centrum handlowym znajduje się sklep z akcesoriami dla zwierząt Maxi Zoo, drogeria Rossman i sklep wielobranżowy Tedi. Po rozbudowie znajdą się w nim i takie sklepy jak Sinsay, C&A, Media Expert, Martes Sport. Vendo Park to obecnie jedyna w Polsce inwestycja dewelopera z Düsseldorfu.
Przy skrzyżowaniu ul. Holenderskiej i ul. Władysława IV stanie niedługo stacja paliw, przy węźle drogi ekspresowej S6, na powierzchni 38 tys. mkw. ma powstać centrum handlowe o nazwie Koszalin Power Center. Jego inwestorem jest międzynarodowa firma Acteeum Central Europe. W tym kompleksie handlowym znajdą się: supermarket o powierzchni ok. 2 tys. mkw., 30 sklepów, market budowlany Leroy Merlin o powierzchni 12 tys. mkw., sieciowy sklep Agata Meble o powierzchni 10 tys. mkw., mający być największą placówką tej sieci w regionie. Nie zabraknie lokali gastronomicznych, włącznie z restauracją wydającą posiłki kierowcom. Obok obiektu powstanie 1100 miejsc parkingowych. Łącznie w Koszalin Power Center znajdzie się 30 lokali handlowych, m.in. drogeria Rossmann o pow. 380 mkw. i sklepy odzieżowe polskiej grupy LPP – House, Cropp i Sinsay. W ramach tego największego i najnowocześniejszego kompleksu handlowego w regionie znajdzie się wielkoformatowy supermarket Lidl o powierzchni 2 tys. mkw.
Budowa koszalińskiego Power Center rozpocznie się jeszcze w tym roku. Otwarcie tego centrum handlowego inwestor planuje w połowie 2022 roku, czyli z ponadrocznym opóźnieniem, bo pierwotnie miało zostać oddane do użytku w marcu bieżącego roku.

Kto pamięta HIPOmarket?
Jeszcze kilkanaście lat temu supermarkety i centra handlowe w Koszalinie kwitły jak grzyby po deszczu. Pierwszy w mieście HIPOmarket został otwarty przy ul. Różanej 9 jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia. W hali o powierzchni blisko 7 tys. mkw. można było kupić nie tylko zwykłe produkty spożywcze, ale i te wówczas luksusowe, np. krewetki. Jednak już w 2006 r. obiekt został wystawiony na sprzedaż.
Kolejnym dużym centrum handlowym w mieście była galeria Emka, a po niej powstały galerie Kosmos i Forum. W planie była budowa kolejnych tego typu obiektów. Jedna z nich, Galeria Nova, miała stanąć przy ulicy Krakusa i Wandy. Powierzchnia całkowita tego jednopiętrowego sklepu miała sięgnąć 34 tys. mkw., z czego największą część miała zająć powierzchnia handlowa – 35 tys. mkw. W obiekcie miało się zmieścić 10 sklepów. W budowę tego obiektu deweloperskiego zainwestowała spółka Echo Investment. Planowano dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, miało być 1050 miejsc parkingowych.
Na tym samym terenie, na którym niedługo powstanie Koszalin Power Center, spółka Ariadna miała zbudować obiekt o powierzchni 60 tys. mkw. Pozwolenie na budowę ratusz wydał pod koniec 2010 r. Według deklaracji inwestora z tamtego okresu miało tam stanąć piętrowe centrum handlowo-usługowe o powierzchni ponad 50 tys. mkw., z hipermarketem spożywczo-przemysłowym oraz butikami i gabinetami odnowy biologicznej, a także duży sklep „Dom i ogród” (ok. 10 tys. mkw.). W projekcie była też mowa o budowie 1.050 miejsc parkingowych. W marcu 2011 r. TV MAX informowała, że inwestor ma trzy lata na rozpoczęcie inwestycji inaczej zostanie cofnięte mu pozwolenie. Inwestycja nie powstała po dziś dzień.

Ewa Marczak

Fot. Marcin Torbiński

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.