Logo

Dla rodzin, seniorów i osób niesamodzielnych

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przekształcił się w Centrum Usług Społecznych. Poza zmianą nazwy instytucja zmienia częściowo zakres swego działania, dostosowując go do potrzeb mieszkańców. W tym miesiącu zaczęło się szukanie wykonawców usług w ramach pakietów RODZINA+ i POMOC+. Mieszkańcy skorzystają z nich dopiero od października br.

CUS będzie funkcjonował pilotażowo do 30 września 2023 roku, ale jest już zapewnienie ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, że potrwa do 2026 r. Na jego działalność gmina miasto Koszalin, jako pierwsza w Polsce, otrzymała rządowe dofinansowanie. Prawie 2,5 mln zł samorząd przeznaczy na zwiększenie dostępu do kompleksowej oferty usług społecznych. Zostały one określone po konsultacjach z mieszkańcami Koszalina.

– W pakiecie Rodzina + znajdą się główne usługi: kluby rodzinne, mediacje rodzinne, wsparcie indywidualne dla dzieci i młodzieży – informuje Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta miasta. – W ramach klubów CUS proponuje wsparcie terapeutyczne, psychologiczne. W ramach pakietu Pomoc + znajdują się takie usługi, jak wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, opieka dostosowana do potrzeb klienta, transport taksówką dla niepełnosprawnych i starszych, usługi pielęgnacyjne, porządkowe, a także drobne naprawy domowe.
Obecnie w Koszalinie seniorzy stanowią już 27 procent mieszkańców. To o 5 proc. więcej niż wynosi ogólnokrajowy wskaźnik liczby osób w wieku emerytalnym. Dlatego niektóre formy wsparcia w pakiecie Rodzina+ są przeznaczone dla osób powyżej 65. roku życia, a inne dla osób w wieku powyżej 75. roku życia. Są to usługi darmowe dla mieszkańców. Aby skorzystać z nowych form wsparcia, trzeba wypełnić odpowiednie wnioski, ale nie trzeba już uzyskać decyzji urzędowych.
Do nowych zadań CUS, czyli takich, których nie wykonywał MOPR na mocy ustawy o pomocy społecznej, należy wspieranie osób z niepełnosprawnościami, a także promocja i ochrona zdrowia.
– W ciągu ostatnich kilku lat zmienił się zakres działalności ośrodków pomocy rodzinie – dodaje Przemysław Krzyżanowski. – Nie skupiają się na wypłacaniu zasiłków dla osób o najniższych dochodach lub bez dochodów, bo ich liczba spadła, ale rozwijają pomoc seniorom, rodzinom, osobom niepełnosprawnym.

Pomoc na miarę potrzeb
Katarzyna Wilczak-Socha, koordynatorka projektu CUS, przyznaje, że rodzaj nowych usług to w dużej mierze odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.
– Robiliśmy badania wśród nich i dzięki temu wiemy, jakiej pomocy koszalinianie najbardziej oczekują – zaznacza. – W ramach pakietu Rodzina+ każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z porad pedagoga, psychologa, mediatora, dietetyka. Zaproponujemy także warsztaty dla rodziców, a także dla dzieci i młodzieży, między innymi logopedyczne, psychologiczne. Widzimy, że z powodu pandemii, w czasie której młodzi ludzie musieli uczyć się w domach, wiele z nich ma problemy. Chcemy, dzięki naszym specjalistom, pomóc się z nimi uporać.
W ramach pakietu Pomoc+ CUS oferuje wsparcie nie tylko dla samych seniorów, ale także dla ich faktycznych opiekunów. Stąd pojawią się szkolenia „Opiekun szyty na miarę”, w czasie których będzie można nauczyć się jak zajmować się osobą starszą, jak ją pielęgnować. Zaproponujemy też pomoc w wypożyczeniu sprzętu rehabilitacyjnego, bo czasem zdarza się tak, że szpital wypisuje osobę niepełnosprawną, a rodzina nie ma czasu załatwić niezbędnego sprzętu.
Ponadto osoby starsze lub ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą miały do dyspozycji specjalną taksówkę, która dowiezie ich do urzędu, do lekarza, a od czasu do czasu do kościoła lub na cmentarz. Dla wielu seniorów dotarcie do grobów najbliższych jest utrudnione lub nawet niemożliwe, ze względu na odległość od przystanku autobusowego.

Mycie okien, pranie firan
Nowością będą także usługi tzw. złotej rączki, czyli pomoc w drobnych naprawach. Seniorzy i ci, którzy mają trudności z wyjściem z domu, będą mogli u siebie skorzystać z usług fryzjerskich i pielęgnacji paznokci.
– To uzupełnienie oferty, którą mamy w ramach ustawy o pomocy społecznej – dodaje Katarzyna Wilczak-Socha. – Należy do nich także możliwość zamówienia usług porządkowych, takich jak umycie okien czy wypranie większych sztuk, czyli zasłon, firan, pościeli. Wiadomo, że te czynności sprawiają problem wielu osobom, zwłaszcza starszym. W naszej ofercie znajdzie się poza tym usługa sprzątania nagrobków.
Pracę już zaczął organizator społeczności lokalnej, czyli swego rodzaju animator. Ta funkcja znana jest już w innych państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii i w Niderlandach. Opiekun jest łącznikiem mieszkańców danego osiedla, miejscowości czy określonego terenu. Wspiera obywateli, instytucje samorządowe oraz organizacje w rozwiązywaniu problemów społecznych w określonych dzielnicach, miastach lub na określonych terenach.
– Stworzymy też bazę usług społecznych, które oferują różne instytucje i organizacje, aby mieszkańcy w jednym miejscu mogli uzyskać informację, gdzie i co mogą załatwić – informuje koordynatorka projektu CUS.

Ewa Marczak

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.