Miasto - Tygodnik Koszaliński

Warto zobaczyć! Dzieło Wyspiańskiego w Muzeum

 Warto zobaczyć! Dzieło Wyspiańskiego w Muzeum ::

Do Koszalina z Muzeum Narodowego w Warszawie przyjechał obraz Stanisława Wyspiańskiego  „Dziewczynka gasząca świecę” z 1893 r. Do 4 listopada można go oglądać w Galerii Jednego Obrazu w Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39. W wakacje placówka jest czynna 7 dni w tygodniu.

– To jeden z najznamienitszych artystów epoki polskiego modernizmu i jedna z największych indywidualności Młodej Polski  – informuje Krystyna Rypniewska, Kurator Galerii Jednego Obrazu.  – Mało jest przykładów w dziejach sztuki, by jeden człowiek potrafił dokonać tak wiele w czasie tak krótkim i w tak ciężkich warunkach, a siłą i oryginalnością swego geniuszu rozszerzyć granice polskiej sztuki. Był najwybitniejszym uczniem mistrza Jana Matejki.

Dokuczliwy brak miejsc parkingowych na osiedlu Wenedów

 Lato wszędzie! Dokuczliwy brak miejsc parkingowych na osiedlu Wenedów  ::

Na początku było ich kilka tysięcy i wciąż zostawały puste miejsca. Teraz wszystkie są zapełnione i brakuje kolejnych. Problem dotyczy miejsc parkingowych na ulicy Wenedów.

Od kilku miesięcy słychać skargi dotyczące braku miejsc postojowych dla aut na osiedlu. Pomimo kilkunastu parkingów i 30 garaży, wybudowanych sześć i trzy lata temu, mieszkańcy wciąż nie mają gdzie stawiać swoich samochodów. - Problem rozpoczął się już kilka lat temu, samochodów zaczęło przybywać, a parkingi pozostawały takie same jak na początku – mówi lokatorka zasobów Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS).

Lato wszędzie! Smoki opanowały wioskę

 Lato wszędzie! Smoki opanowały wioskę  ::

Tyle baśniowych potworów w jednym miejscu nikt w tym miejscu nie widział, gdy do Sierakowa Sławieńskiego w gminie Sianów zleciały smoki z Polski i świata. W czasie XIII Jarmarku Hobbistów doczekały się otwarcia swego muzeum, którego nie ma nigdzie indziej.

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Hobbiton wraz z  Gminą Sianów,   Biblioteką Publiczną Gminy i Miasta w Sianowie i Nadleśnictwem Karnieszewice. W tym roku jarmark odbywał się ph. „Inwazja smoków”. Uczestniczyły w nich całe rodziny. Nie zabrakło wypoczywających na Pomorzu kolonistów z Zakopanego, Katowic, Iławy czy Chełma.

Smaczny i pachnący pomysł na biznes

Ta informacja ucieszy głównie najmłodszych mieszkańców osiedla Rokosowo. Pod koniec lipca powstała tam Florcaffe, czyli kawiarnia i kwiaciarnia w jednym miejscu. Gofry, lody, ciasta, kawa, herbata w przytulnym i eleganckim wnętrzu, wypełnionym aromatem kwiatów – tego w Koszalinie jeszcze nie było.

Właścicielką kawiarni jest Violetta Januszewska, a kwiaciarni - Violetta Szlachcikowska – florystyka i dekoratorka wnętrz. Kawiarnia czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. 9-18 i w niedzielę 10-19.

Dokumenty tożsamości i listy gratulacyjne

 Dokumenty tożsamości i listy gratulacyjne  ::

To nowa świecka tradycja nad Dzierżęcinką. W poniedziałkowe, 6 sierpnia, popołudnie w sali 300 Urzędu Miejskiego sekretarz miasta Tomasz Czuczak, w imieniu prezydenta  Koszalina, wręczył dowody osobiste oraz listy gratulacyjne kolejnym pełnoletnim mieszkańcom. Podczas spotkania władz z osiemnastolatkami obu płci w sali ratusza były życzenia, gratulacje i okazja do podyskutowania o tym, jak młodzież postrzega swoje miasto, jakie ma plany i zamierzenia.

Kto przygarnie kotki?

 Kto przygarnie kotki? :: Fot. Nadesłane przez Czytelniczkę

Rutka ma około 3 miesięcy,  Blumka (szylkretka) – około 1,5 miesiąca. Obie potrafią korzystać z kuwety, są zdrowe

Zwierzęta pilnie szukają dobrego i odpowiedzialnego domu – razem lub osobno.

Na razie są u mnie, w domu tymczasowym, ale nie mogę ich zatrzymać, bo mam już kilka kotów – przyznaje pani Magda (nazwisko do wiad. red.), nasza Czytelniczka, która za naszym pośrednictwem chce znaleźć dla mądrych i przyjaznych zwierząt odpowiedzialnych opiekunów. Więcej informacji udziela pani Urszula, która przekazała mi kotki, tel. 784 027 194.

(ejm)

70-latka na bakier z prawem, przywłaszczyła pieniądze firmy

Ponad 168 tysięcy złotych w ciągu niemal 4 lat przywłaszczyła sobie pracownica firmy. Kobieta niszczyła dowody wpłaty i pokwitowania, aby nikt się nie zorientował. Została zatrzymana przez funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. Kobiecie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Nieuczciwy proceder 70-latki z Koszalina trwał od początku 2009 roku. Kobieta pracując w firmie przyjmowała płatności, na które wydawała pokwitowania. Część pieniędzy trafiało do kasy, resztę kobieta zabierała dla siebie na spłatę długów i bieżące wydatki. Aby nikt w firmie się nie zorientował, 70-latka niszczyła dowody wpłaty i pokwitowania. W ten sposób do lipca 2012 roku zdołała przywłaszczyć sobie ponad 168 tysięcy złotych.

Kapitalny remont obiektu, którego strzegą lwy

 Kapitalny remont obiektu, którego strzegą lwy :: Fot. ZUW Szczecin

Zabytkowy budynek, w którym mieści się m.in. koszalińska Delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, w 2013 r. przejdzie poważny remont. Prace obejmą też jego ocieplenie. Koszt całkowity inwestycji to 5,29 mln zł.

Budynek przy ul. Andersa 34 otrzyma nowe okna i drzwi, a także nową instalację centralnego ogrzewania. Instalacja elektryczna będzie usprawniona, a ściany zewnętrzne i poddasze zostaną ocieplone.  W planie remontu jest także uszczelnienie dachu. 4,98 mln zł na ten cel da Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zaś reszta pieniędzy pochodzi bezpośrednio z budżetu państwa.

Ruszy modernizacja boiska na Rokosowie

 Ruszy modernizacja boiska na Rokosowie

Bezpieczne wakacje nie muszą być tylko w czterech ścianach, jak niedawno z powodu pogody, gdy zabawę przeniesiono z Misiowej Doliny. Jeszcze w tym miesiącu powinny rozpocząć się prace przy modernizacji boiska w parku na osiedlu Rokosowo położonego obok  pętli autobusowej MZK. W tym tygodniu zostanie podpisana umowa przez Zarząd Dróg Miejskich w  Koszalinie i Zakład Urządzania i Renowacji Terenów Jolanta Staniszewska z Koszalina (firma wyłoniona w przetargu).

Wykonawca za 135 tysięcy złotych w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy wykona w miejscu dotychczasowego boiska ziemnego - tartanowe  boisko wielofunkcyjne: do piłki ręcznej, siatkówki i dwa mini boiska do koszykówki.

Strona 1322 z 1380

Oglądasz teraz: Start