Miasto - Tygodnik Koszaliński

Poradnia nefrologiczna pozostanie w szpitalu

Zamknięta kilka dni temu poradnia nefrologiczna dla dzieci przy Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, zostanie na nowo uruchomiona. 58 podopiecznych na miejscu uzyska specjalistyczną pomoc.

Dyrekcja placówki zmuszona była zamknąć poradnię z powodu niespełnienia wymogów stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Równolegle z decyzją o likwidacji podjęto poszukiwania sposobu zapewnienia należytej opieki podopiecznym – 58 dzieciom ze schorzeniami nefrologicznymi (choroby nerek i dróg moczowych). W ostatnich dniach udało się znaleźć rozwiązanie.

– Stawiając sobie jako nadrzędny cel dobro pacjenta, nie chcieliśmy zbyt wcześniej rozbudzać nadziei – wyjaśnia Andrzej Kondaszewski, dyrektor szpitala. – Teraz, z nieukrywaną radością, mogę poinformować o szczęśliwym finale rozmów ze spółką Frezenius, która na terenie szpitala prowadzi stację dializ.

Władzom szpitala udało się zawrzeć porozumienie, na mocy którego mali pacjenci zostaną otoczeni kompleksową opieką personelu zatrudnionego w stacji dializ. Oczywiście, pomoc ta nadal będzie świadczona całkowicie nieodpłatnie, czyli w ramach kontraktu, który spółka Frezenius podpisała z NFZ.

Spółka otrzyma pełną dokumentację medyczną pacjentów. Rodziny podopiecznych placówki zostaną wkrótce listownie poinformowane o zmianach zasad funkcjonowania poradni.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla pacjentów.

– Wkrótce zwiększą się możliwości lecznicze i diagnostyczne w zakresie nefrologii dziecięcej – mówi Cezary Sołowij, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego – We wtorek, dwunastego marca, otrzymaliśmy mailem pytanie od nefrologa dziecięcego w sprawie możliwości zatrudnienia w naszej placówce. Lekarz, przebywający obecnie w Anglii, na początku kwietnia ma podjąć z dyrekcją szpitala rozmowy na temat warunków pracy.

W tym przypadku – w ocenie rzecznika – można mówić o wyjątkowo szczęśliwym zbiegu okoliczności, ponieważ specjalistów z zakresu nefrologii dziecięcej jest – nomen omen – „jak na lekarstwo”.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Poradnia nefrologiczna pozostanie w szpitalu