Darmowe czytanie na ekranie

Darmowe czytanie na ekranie      ::  Fot:  Maricin Torbinski

Książka dostępna w telefonie komórkowym czy na specjalnym czytniku nie jest już czymś niezwykłym. Dzięki specjalnej aplikacji i kodom sięgnąć może po nią każdy czytelnik Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
Od początku miesiąca książnica wraz z bibliotekami publicznymi powiatu koszalińskiego należy do „Powiatowej Czytelni E-booków Legimi”, która oferuje 20 tysięcy e-booków. To nowości oraz bestsellery głównie literatury pięknej: kryminały, fantastyka i SF, powieści obyczajowe i romanse. W bazie nie brakuje również reportaży i literatury faktu.

- Żartuję, że to nasza jedenasta filia, czynna całą dobę – przyznaje Andrzej Ziemiński, dyrektor KBP. - Aby z niej wypożyczyć książkę, trzeba być naszym czytelnikiem i założyć darmowe konto na stronie internetowej:www.legimi.pl/kbp.
Potem trzeba odwiedzić bibliotekę: gmach główny lub którąś z filii, aby otrzymać kod dostępu, aktywujący katalog e-booków. Jest ważny przez trzydzieści dni od dnia aktywacji. Po upływie tego terminu trzeba udać się do biblioteki po nowy kod.
Aby zalogować się do Legimi, czytelnik musi mieć tablet lub komputer z systemem Windows 8 (lub nowsze wersje), tablet z systemem Android lub iPad czy smartfon z systemem iPhone, Android lub Windows  Phone. Po pobraniu książki na urządzenie, nie trzeba mieć dostępu do Internetu, aby ją czytać. Można ustawić wielkość i kolor czcionki, format czytania, np. nocny.
Koszt wykupu dostępu do Legimi to 34,5 tys. zł. Może on wystarczyć na rok lub do przeczytania 1 250 000 stron, czyli ok. 4,3 tys. książek. Na tę kwotę złożyły się także biblioteki z powiatu. Liczba uzyskanych kodów jest proporcjonalna do kosztów. KBP przeznaczyła 23,5 tys. zł, z czego 4 tys. zł dostała od starostwa. Za tę sumę ma dostęp do 560. z 1000 wykupionych kodów. Pozostałe dostały biblioteki z Mielna, Sianowa, Będzina, Świeszyna, Biesiekierza, Bobolic, Manowa i Polanowa. Powiat koszaliński jest pierwszym w Polsce, który oferuje dostęp do katalogu Legimi dla całego powiatu ziemskiego.
Monika Olszak, kierowniczka biblioteki w Sianowie, sama korzysta z Legimi:
- To ciekawa usługa, która na pewno zwiększy czytelnictwo w naszych bibliotekach – uważa. - Zaletą Legimi jest ułatwienie czytania książek na różnych nośnikach nie tylko w dzień, ale i wieczorami, po zmroku.
(ejm)