Miasto - Tygodnik Koszaliński

Nadmiar cukru zabija, nie krzepi

   Nadmiar cukru zabija      ::  Fot:  Mariusz Czajkowski

Choruje na nią co czwarta osoba po 60. roku życia, a po 80. – już co druga. Cukrzyca to wróg poważny i podstępny, którego nie wolno lekceważyć. Są jednak coraz skuteczniejsze metody walki z nią.

Na nic się jednak nie przydadzą, jeśli pacjent nie będzie o siebie dbał.To wnioski z konferencji szkoleniowej, którą zorganizowały: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej i Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych.

– Z tego, co czytam, to cukrzyca jest problemem naszych czasów, chorobą naszej cywilizacji, krajów rozwiniętych – przyznaje dr Jan Kuriata, rektor PWSZ. – Cukier pod różną postacią znajduje się niemal w każdym produkcie spożywczym, co powoduje, że większość z nas albo już ma cukrzycę, albo będzie ją miała.

Ponad 14 tysięcy amputacji nóg
Prelegenci przekonywali adresatów swoich wykładów, czyli pielęgniarki, jak ważne jest wpajanie chorym stosowania się do rad lekarzy. Przestrzeganie diety, regularne zażywanie leków i aktywność fizyczna oraz regularne badania są konieczne, jeśli pacjent nie chce, by cukrzyca nie panowała nad jego życiem. Nieleczona choroba prowadzi do zaburzeń pracy wielu narządów, m. in. mózgu, serca, żył, oczu, wątroby. Ich skutki mogą być tragiczne. – W naszym kraju cukrzyca stanowi najczęstszą przyczynę skrajnej niewydolności nerek – wśród osób wymagających stałego dializowania czy hemodializowania – informuje doktor nauk o zdrowiu Wiesław Kowalewski, organizator konferencji z Oddziału Wewnętrznego C z Pododdziałem Diabetologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. – Rocznie wykonuje się u nas ponad czternaści tysięcy amputacji kończyn dolnych. To plasuje Polskę w europejskiej i światowej czołówce. Z powodu powikłań cukrzycy rocznie umiera w Polsce dwadzieścia tysięcy osób.

Wiele twarzy jednej choroby
Cukrzyca ma kilka odmian i przyczyn. Inny typ występuje u dzieci, inny u osób powyżej 35. roku życia, inny o seniorów. Jest też cukrzyca ciążowa. Przyczynami tej choroby mogą być genetyczne defekty działania insuliny, uwarunkowania autoimmunologiczne, substancje chemiczne, infekcje.
Każdy rodzaj tej choroby jest niebezpieczny i wymaga leczenia oraz systematycznej samokontroli. Osoby zdrowe mogą zapobiegać cukrzycy typu 2 m.in. przez coroczne badania poziomu cukru, zdrowe odżywianie się, utrzymywanie prawidłowej masy ciała. U osób powyżej 45. roku życia oraz tych w grupie ryzyka, takich jak cukrzyca w rodzinie, choroby układu krążenia, lekarz powinien zlecić badania w kierunku cukrzycy.
– W Polsce na cukrzycę choruje ponad trzy miliony osób – dodaje Hanna Laskus, diabetolog, zastępca koordynatora Oddziału Wewnętrznego C z Pododdziałem Diabetologii. – Z tego osiemdziesiąt pięć procent ma cukrzycę typu drugiego. Badania statystyczne sprzed sześciu lat pokazują, że w ciągu dziesięciolecia liczba diabetyków wrosła o około jednej czwartej.

 

Ewa Marczak

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Nadmiar cukru zabija, nie krzepi