Segregowanie (prawie) pod ziemią

W Koszalinie powstaną nowe, półpodziemne pojemniki na odpady. Miasto otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Do 2019 roku w mieście powstanie 105 ekopunktów. Każdy będzie składał się z pięciu pojemników na różne rodzaje odpadów: zmieszane, papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło i biodegradowalne. - Najpierw dyskutowaliśmy z zarządcami nieruchomości czy pojemniki maja być podziemne, czy półpodziemne – wyjaśnia prezydent Piotr Jedliński.

- Doszliśmy do wniosku, że ta konstrukcja pojemników półpodziemnych, sprawdzona już w kilkunastu miastach w Polsce, jest znacznie wygodniejsza pod kątem wykonania i eksploatacji.
Ma być estetycznie, higienicznie i ekologicznie. System będzie można rozbudowywać, między innymi o karty chipowe i o automatykę wypełniania pojemników. - Sprowadzamy te odpady pod zmienię, w miejsce bezpieczne – zapewnia Jacek Chrzanowski – prezes WFOŚiGW w Szczecinie.
Odpady, które trafią do pojemników, będą ubijane, przez co zmniejszy się ich objętość, a dzięki niższej temperaturze pod ziemią ograniczony będzie nieprzyjemny zapach. Pod koniec marca miasto rozpoczęło zbieranie wniosków od wspólnot.
- Do tej pory do ratusza wpłynęło około 60 wniosków – mówi prezydent Piotr Jedliński. Jest jeszcze szansa, by do tego programu dołączyć. Będziemy brali pod uwagę liczbę mieszkańców, która będzie obsługiwana.
Koszt inwestycji to prawie 5 mln 700 tys. zł, z czego połowa pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Prezes funduszu i prezydent Koszalina podpisali już stosowne dokumenty. - Osobiście namawiałem pana prezydenta do realizacji tego projektu - przyznaje Jacek Chrzanowski. - Rozwiązanie to powinno zostać przyjęte przez mieszkańców bardzo dobrze. Tak jest w innych miastach, w których je wprowadzono.
Jeszcze w tym roku w Koszalinie wybudowanych zostanie 35 ekopunktów. Projekt ma zmobilizować mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, a także ułatwi dbanie o czystość i porządek w swoim otoczeniu. (mkc)