Miasto - Tygodnik Koszaliński

Kto będzie trzymał pilot?

Bez elektroniki w życiu codziennym ani rusz, nawet lekarz może nas zdalnie zbadać i diagnozę postawić.

Przyszedł czas na domy, po naszpikowaniu kablami i czujnikami oraz wyposażeniu właściciela w pilot lub aplikację na smartfon zwane „inteligentnymi”. Najpierw programowano bramy wjazdowe i garażowe, by kierowca nie musiał wysiadać z auta. To już żaden cud. Teraz możemy zaprogramować wszystko – oświetlenie, okna (otwieranie, rolety, zasłony, żaluzje), drzwi, ogrzewanie, a w ogrodzie zraszacze, może nawet kosiarkę.

Może dzięki temu pracujący w korpo singiel nie będzie musiał dla pokonania samotności trzymać w domu kota? Inteligentne mieszkanie na dźwięk klucza w zamku przywita go światłem, rozpylonym aromatem, włączonym radiem lub komputerem, szumem ekspresu do kawy i zapachem kolacji z piecyka. Oraz ciepłą wodą w wannie posypaną płatkami róż. Może nawet wkrótce przestaniemy nosić pęk kluczy, a dom czy mieszkanie otworzymy na głos lub własne linie papilarne i czujnik? Sterujemy zaś tym wszystkim z daleka, kiedy jesteśmy w pracy lub na urlopie pod palmami. Pytanie jest jedno: kto będzie trzymał pilot, kiedy rzecz dotyczy rodziny? Może mogą być dwa, ale czy jak w realu – głowa i szyja będą mogły podejmować różne decyzje?
Producenci tych cudeniek zapewniają, że to wszystko dla bezpieczeństwa. Owszem, system taki może uchronić przed zalaniem lub wyrwaniem okien przez nagłą burzę. Pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu a zarazem wyziębieniu mieszkania, gdy zaatakuje niespodziewany mróz. Ale jeśli ktoś myśli, że ewentualny włamywacz nie zorientuje się, iż zasłony lub rolety odsuwa komputer, który wieczorem zapala światła i nawet włącza telewizor (z funkcją przełączania programów dla zmyłki) – to się może mocno pomylić. W tym dziele zwodzenia przeciwnika najlepszy jest jednak zaufany sąsiad, a jeszcze lepiej zaproszony, tymczasowy lokator. No, chyba że dołożymy dodatkową funkcję naszemu domowi – unieruchomienia złodzieja oraz wykonania telefonu na policję.
Dana Jurszewicz


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Kto będzie trzymał pilot?