Piłkarze Gwardii we wrześniu zagrają na odnowionym stadionie

STADION GWARDII KOSZALIN      ::  Fot:  Mariusz Czajkowski

Radni zaakceptowali wniosek prezydenta o remoncie  stadionu Gwardii na nadzwyczajnej sesji.

Kapitalnego remontu stadionu Gwardii nie będzie, bo na to potrzeba ponad 50 mln zł. Jest jednak dobra informacja: prezydent Koszalina zapewnia, że we wrześniu piłkarze będą mogli zagrać na odnowionym stadionie, gdzie znajdzie się nowa murawa, ławki dla kibiców i pomieszczenia sanitarne.

Piłkarze Gwardii Koszalin dotrzymali słowa, jakie dali prezydentowi Koszalina i po 23 latach weszli do II ligi. Radość z awansu zakłóca jednak stan stadionu, który od kilkudziesięciu lat nie był remontowany i zamiast służyć zawodnikom oraz kibicom – straszy. Obecnie naprawiana jest murawa. W tym czasie zawodnicy korzystają z boiska Leśnika Manowo.
– Jest to problem logistyczny dla nas, ale musimy sobie radzić i rozumiemy, że jest to dla naszego dobra. Niebawem wrócimy na odnowioną murawę i będziemy trenować u siebie – podkreśla Tadeusz Żakieta, trener Gwardii Koszalin.
Kiepski stan stadionu nie pozwolił na otrzymanie licencji przez Gwardię Koszalin. Dlatego do rozgrywek wskazany został stadion Kotwicy Kołobrzeg. Klub odwiedzili przedstawiciele  Polskiego Związku Piłki Nożnej, którzy podpowiedzieli, co zrobić, aby otrzymać licencję na stadionie przy ul. Fałata.
– Padła propozycja zrobienia trybun mobilnych dla kibiców Gwardii i drugiej dla gości oraz jednego sektora dla naszych kibiców – mówi Piotr Starnawski, wiceprezes Gwardii Koszalin. – To jest opcja, dzięki której dość szybko możemy otrzymać licencję i zacząć grać na własnym boisku.
Do tej koncepcji przychylił się Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. Radni przychylili się do jego wniosku, aby wspomóc przygotowanie stadionu do wymogów licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na ten cel z miejskiej kasy przeznaczonych zostanie 1,6 mln zł.
– Bardzo ważne jest, aby piłkarze mogli grać u siebie, żeby mieli za sobą swoich kibiców i ich doping – podkreśla Piotr Jedliński.
Remont zakłada wykonanie 950 miejsc, wydzielonego sektora dla kibiców Gwardii, dla kibiców przyjezdnych, trybuny dla miejscowych kibiców oraz pomieszczenia dla zawodników. Inwestycja dotyczy również zapewnienia bezpieczeństwa na stadionie, czyli odpowiedniego monitoringu.
Drugi wniosek, jaki pojawił się na specjalnej sesji 12 lipca wynika ze zwiększonych wydatków klubu, związanych z grą w II lidze. Miasto wsparło klub dodatkową kwotą 330 tys. zł na rundę jesienną. Łącznie klub Gwardii otrzyma pół miliona zł.
Prezydent liczy również, że znajdą się sponsorzy, którzy kochają piłkę nożną i wesprą działania klubu, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się z oglądania rozgrywek na II ligowym poziomie.
(dm)