Miasto - Tygodnik Koszaliński

Papuga na rowerze

Przyznaję z zażenowaniem i poczuciem winy, że podczas ostatniego urlopu na wyspie zwanej „wiecznym wiosennym ogrodem” wzięłam udział w haniebnym widowisku.

Był to pokaz tresury papug, czyli kolorowe ptaszyska na rowerze. Pierwszy raz miałam okazję coś takiego oglądać, ale wiem, że to częsta atrakcja w krajach egzotycznych, a także na południu Europy. U nas, na szczęście nie, bo jakoś nikomu nie udało się przymusić sroki, gołębia czy nawet mądrego gawrona do ciągnięcia wózka, wciągania flagi na maszcik lub wskakiwania na rowerek oraz hulajnogę.

I bardzo dobrze. A dlaczego to uczucie niesmaku? Otóż organizatorzy show postawili pięć drążków, a na nich posadzili tyleż samo pięknych ptaków – trzy ary i dwie jakieś inne. Widywałam już ary czy kakadu na drążkach przy sklepach, ale zawsze miały na nodze coś w rodzaju smyczy. Te papugi nie były w żaden sposób do drążków ani treserów... przymocowane. Po prostu siedziały, skrzeczały i zawzięcie machały rozłożystymi skrzydłami. Jedna uparcie zjeżdżała z drążka i wyraźnie wybierała się na spacer. Pieszy. Żadna nie odlatywała!!! Dlaczego? I tu jest pies albo ptak pogrzebany. Wszystkie te piękności miały podcięte lotki i to w taki sposób, by zupełnie pozbawić je możliwości latania. Dlatego treserzy zostawili cztery dla podziwiania, a z jedną papugą chodzili między widzami i kładli ptaka, jak dziecko, na dłoniach pań lub sadzali na łysinach panów. Jakież to zabawne! I jakie zdjęcia na pamiątkę tej prawdziwej ptasiej golgoty. Wytrwałam jakoś do końca tego, niedługiego zresztą pokazu. I nigdy więcej na takowy nie pójdę, nawet mając pewność, że ptaki będą pokazywać sztuczki także w locie i przylatywać na wezwanie. Tresura, jakiej są i one poddawane, nie jest ich przeznaczeniem. W kontakcie z ptakami najlepiej dochodzić tylko do podziwiania ich w obszernej wolierze w ogrodach zoologicznych. O ile nie da się w naturze. Do czego wszystkich namawiam. Nie będzie zachwyconej klienteli, nie będzie okaleczanych papug.
Dana Jurszewicz

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Papuga na rowerze