Słoik na kapustę

Znów obiegła nas wieść dotycząca foliówek w sklepach. Najpierw opłatą recyklingową mają być dotknięte sklepy, potem klienci. W rezultacie „lekkie torby plastikowe” od 1 stycznia 2019 roku mają zniknąć ze sklepów.

Nie tylko spożywczych, także odzieżowych i z zabawkami. Czy to oznacza, że jak w dawnych czasach po kapustę kwaszoną lub ogórki będziemy chodzić ze słoikiem, a po pierogi z miseczką? Ależ skąd! Półki sieciowych spożywczaków zalegają produkty do podgrzania, a chłodziarki – do podgotowania (dawniej zwane garmażem) oraz warzywa mrożone i lody.

Wszystko jest szczelnie opakowane w... folię. I to nie taką, jak tzw. zrywki. Musi ona spełniać pewne parametry, by zamknięta tam żywność nawet krótki czas przydatności do spożycia przetrwała bezpiecznie. Tacki, pojemniki są grube, sztywne i tak samo długo jak torby rozkładają się w śmietnikach, ziemi czy oceanie. Do tego dochodzą ofoliowane i też na tackach lub w pojemnikach świeże warzywa i owoce oraz kiszonki. No, i cała grupa produktów mlecznych – od jogurcików i deserów, po sery i mleko. I jeszcze butelkowana woda, najzdrowsza na świecie. Czy po wycofaniu toreb przyjdzie czas i na te opakowania? Tak by nakazywała logika. Wystarczy spojrzeć na kosze na śmieci po jakimkolwiek festynie czy koncercie. Czym są przepełnione? Milionem opakowań po lodach, jogurtach, batonach, napojach. Środowisko musimy zacząć chronić. Co znajduje się już w ziemi, nie wiadomo, ale wiemy, co znajduje się w niezniszczalnych niby oceanach. Tam zalegają tony zmielonego na niemal pył plastiku. Tworzą pływające wyspy śmieci, które obrastają powoli glonami. Te zaś przyciągają ryby. A ryby łowimy i zjadamy my. Świeże, zdrowe, lepsze, niż te z hodowli azjatyckich czy norweskich. Akurat! Jeśli wycofanie foliówek ze sklepów jest jakimś początkiem – to proszę bardzo. Może jednak nauka się tym poważnie zajmie i poszuka wreszcie takiego materiału, z którego kapusta nie wycieknie, a który potem zdegraduje się w sposób jak najłagodniejszy dla środowiska?
Dana Jurszewicz