Jeszcze więcej dróg dla jednośladów

Koszalin dostanie ponad 11 mln zł dotacji na budowę Centrum Przesiadkowego, nowych dróg rowerowych, obiektu „Bike&Ride”i wypożyczalni rowerów. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Koszt inwestycji, która ma się zakończyć do końca 2020 r., to prawie 21,3 mln zł. Umowę na przekazanie pieniędzy podpisali w ratuszu Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa, i Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.  Centrum Przesiadkowe w okolicach dworców PKP i PKS ma zapewnić komfort podróżnym, przyjeżdżającym do Koszalina. Pozwoli mieszkańcom dotrzeć na rowerach do dworców, gdzie przesiądą się na inne środki transportu.
Trasy powstaną wzdłuż ul. Morskiej, ul. Zwycięstwa czy brzegu rzeki Dzierżęcinki, od ul. 4 Marca do ul. Jamneńskiej. Przy al. Armii Krajowej i przy ul. Wąwozowej powstaną obiekty „Bike&Ride” z 50 miejscami parkingowymi. Powstanie też Rower Miejski, czyli wypożyczalnia rowerów, z dziesięcioma stacjami głównymi i czterema rezerwowymi. Do użytku będzie 100 rowerów. Stacje główne będą m. in. przy Rynku Staromiejskim, centrach handlowych, przy ul. Wąwozowej, ul. Przemysłowej i ul. Północnej. Pierwsze dwadzieścia minut jazdy będzie darmowe. Pojawią się też mobilna aplikacja, strona internetowa, infolinia, terminal i rejestracja roweru.
- Lada dzień rozpoczniemy postępowanie przetargowe, aby już na początku maja przyszłego roku można było skorzystać z Roweru Miejskiego – zapowiada Piotr Jedliński.
Inwestycja wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.3 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach strategii ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych KKBOF w bieżącej perspektywie unijnej otrzyma w sumie 40 mln euro.

Miasto w sieci… rowerowych ścieżek
Obecnie w mieście znajduje się 46,2 km dróg dla cyklistów. Po zakończeniu inwestycji liczba ta wrośnie o kolejnych 10 km. Powstaną one wzdłuż ul. Morskiej, Zwycięstwa na odcinku od ul. Traugutta do ul. Lubiatowskiej i od ronda ul. Zwycięstwa z ul. Stawisińskiego wzdłuż Dzierżęcinki od Wodnej Doliny do przystani jachtowej na osiedlu Jamno-Łabusz.
- Ale to nie koniec budowy ścieżek rowerowych, bo powstają one przy remontach takich ulic jak Połczyńska, aleja Armii Krajowej, ulica Krakusa i Wandy czy ulica Promykowa – wylicza prezydent Koszalina. – Zbudujemy też ścieżkę wiodącą przez Górę Chełmską od kładki nad ulicą Gdańską do parkingu przy sanktuarium na ulicy Słupskiej.
Tomasz Sobieraj, podkreśla, że podpisana umowa wpisuje się w duży projekt rowerowy województwa zachodniopomorskiego.
- To budowa ponad tysiąca kilometrów głównych tras rowerowych – zaznacza wicemarszałek województwa. – Ich przebieg łączy się w trasę między Bałtykiem a Wałczem. Powstające ścieżki rowerowe stworzą trasę Bałtyk - Wałcz, biegnącą dwoma gałęziami od Kołobrzegu i Koszalina do Białogardu i Wałcza. Koszalin ma jedną z najgęstszych sieci rowerowych w Polsce. Od wielu lat pan prezydent zadecydował o tym, że przy okazji remontów dróg będą budowane ścieżki rowerowe.

Wyróżnienie od cyklistów
Rowerzyści doceniają troskę miasta o nich. Pod koniec sierpnia Koszalin otrzymał tytuł „Gmina Przyjazna Rowerzystom” w kategorii miast mających od 100 do 200 tysięcy mieszkańców. W składzie jury przyznającego certyfikat byli m.in przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Konkurs, w ramach którego przyznawany jest certyfikat, popularyzuje informacje o gminach, które uwzględniają potrzeby rowerzystów, wydając dla nich m.in. mapy i przewodniki rowerowe.
- Do konkursu zgłosili nas cykliści – przyznaje Piotr Jedliński. – Zdobyliśmy certyfikat w kategorii miast na prawach powiatu. Teraz będziemy się chwalić tym wyróżnieniem, na przykład na naszych nowych mapach ścieżek rowerowych. Chcemy, by na tych mapach znalazły się też ścieżki powstające i projektowane.