Miasto - Tygodnik Koszaliński

Hodowcy miażdżycy

Miażdżyca to choroba kojarzona z dojrzałym wiekiem, starością. Prowadzące do niej wysokie stężenie cholesterolu bada się  w miarę regularnie dopiero po pięćdziesiątce, albo i później. Ale nic nie bierze się z niczego.

Początkowe stadia choroby zaczynają się ...w dzieciństwie. Jeśli w rodzinie były udary i zawały, mama jest, powiedzmy – pulchna, tata dumnie nosi przed sobą mięsień piwny, ich dzieci mogą zagrożenie otrzymać w spadku. Dodatkiem promocyjnym jest cukrzyca. Zwykle jakoś tak jest, że szczupli rodzice mają szczupłe dzieci, a pulchni – te grubsze. Dodajmy do tego, że przodujemy w posiadaniu próchnicy, więc ryzyko jest jeszcze większe, bo popsute zęby to stan zapalny w organizmie.

Gołym okiem widać, jak wiele dzieci, i to od najmłodszych lat jest otyłych, a przynajmniej przekracza normę wagową. Gołym okiem widać też, jak te dzieci lubią spędzać czas – na wcinaniu „pełnych mleka i pożywnych orzechów” słodyczy oraz graniu w gry. W przekąskach  jest zaś głównie niezdrowy tłuszcz trans, cukier lub sól. Odżywczo to produkty zupełnie bezwartościowe. Ubiegłoroczne zmiany w żywieniu dzieci w szkołach poszły daleko, eliminując te składniki ze szkolnych obiadów. Niestety, przyprawy także. W efekcie dania są po prostu niesmaczne, a dzieci biegają do pobliskich sklepów po batona. To prawda, że wpływ na stężenie cholesterolu mają tłuszcze. Ale nie wszystkie, tylko te w tłuszczu mlecznym, tłustym mięsie, wędlinach, podrobach oraz typu trans. Rybka, nawet tłusta już nie. Byle nie w grubej panierce i z frytkami. Zbyt wysokie stężenie cholesterolu ma ponad połowa nas. Jaki procent dotyczy dzieci i młodzieży– chyba nikt nie wie. Kto by tam to badał u kilkulatka? A jak taki dzieciak się męczy szybciej, niż rówieśnicy? To się go zwolni z WF. Tymczasem każda matka doskonale wie z własnego doświadczenia, że przytyć jest niezmiernie łatwo, zgubić zbędne kilogramy – bardzo trudno. Puszysty przedszkolak ma wielką szanse pozostać „balonem”, „pasztetem” i „tym grubym” do końca życia. Tylko – po co to komu?
Dana Jurszewicz


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Hodowcy miażdżycy