Serce Ulicy z sercem dla mamy rapera

Serce Ulicy z sercem dla mamy rapera      ::  Fot:  Marcin Torbiński

Kto wie, jak ułoży się jego życie? Kto zastanawia się czy przyjdzie taki czas, że będzie ciężko? Pewnie niewielu. Sześć lat temu świat jednej z koszalinianek legł w gruzach.

Bo kiedy matka traci dziecko, nawet dorosłe, świat przestaje istnieć. Po synu został jej tylko... mural. I – jak się okazuje – dobrzy ludzie, którzy postanowili pomóc.

Obok tego malowidła przejeżdża latem większość turystów, a w ciągu całego roku każdy, kto od strony Mścic jedzie do centrum miasta. Ze szczytowej ściany patrzy zielonooki chłopak. W tych oczach ma błysk. Pewnie to taka twórcza iskra, pewnie się cieszy, że poszedł właściwą drogą, choć  prosto nie było.
Znajomi mówią, że był wyjątkowy, dziś możemy tylko próbować odpowiedzieć sobie na pytanie czy taka była jego twórczość, bo znaleźć ją można w Internecie. Grał ze znanymi muzykami takimi jak Liroy czy Pih. W 2007 roku nagrał płytę z Przemysławem Majewskim, raperem znanym publiczności bardziej jako 4P. Tak wspomina Onila dziś muzyk: - Grzegorz był bardzo sympatyczny, miał niesamowity talent do rapu i świetne poczucie humoru.
Po tragicznej śmierci syna w 2011 roku mama Onila żyła w coraz gorszych warunkach. Brakowało pieniędzy, a może pomocnej dłoni? Po jakimś czasie o synu przypominało jej to malowidło na ścianie rodzinnego domu, stworzone jesienią 2015 roku przez  gdańskich artystów – Tuse i Dasiora.
Najbardziej potrzebuję łazienki oraz podłogi w kuchni. Są w niej dziury, przez które widać wnętrze piwnicy. Zagrożono mi eksmisją od października, nie z powodu zaległości finansowych, a bałaganu. Ze ścian sypie się tynk. Jest tak zimno, że mi nogi wykręca. Byłam bardzo zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że Fundacja Serce Ulicy chce mi pomóc. Cieszę się i jeśli remont dojdzie do skutku, będę pod niebo skakała! Do podniebnych skoków jeszcze daleko, ale Fundacja Serce Ulicy działa. - Wpłynęło już kilkanaście wpłat. Widzimy, że ludzie włączają się do akcji, a działamy dopiero od około tygodnia. Głównym celem jest zebranie pieniędzy na remont mieszkania, w którym mieszka pani Janina – mówi Przemysław Majewski.
Wolontariuszom z fundacji już udało się także kupić środki czystości i uporządkować mieszkanie oraz piwnicę. To duży krok na drodze do polepszenia życia kobiety, jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. - Pani Janina nie ma łazienki. Chcemy żeby miała wannę, następnie planujemy wyremontować kuchnię. Na końcu zamierzamy odnowić pokoje. Na tę chwilę udało się uzbierać około 900 zł, a na remont potrzebujemy kilkunastu tysięcy – Przemysław Majewski wierzy, że się uda.
Jednak potrzebna jest nie tylko pomoc materialna. Fundacja Serce Ulicy poszukuje wolontariuszy, którzy na co dzień chcieliby pomagać pani Janinie w pracach domowych i spędzać z nią trochę czasu, bo obecność drugiej osoby jest dla niej bardzo ważna. - Mama Onila potrzebuje kogoś, z kim będzie mogła porozmawiać o codziennych sprawach – mówi Przemysław Majewski.
Działacze z fundacji chcą poprawić sytuację materialną mamy Onila. Chęć do włączenia się w akcję wyraził także Liroy, z którym Grzegorz się przyjaźnił. - Uruchomiliśmy pomoc prawną, byliśmy w ZBM i w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Staramy się o zasiłek dla pani Janiny.  Zajęli się tym: prawnik naszej fundacji Piotr Sikorski oraz Marek Łagocki, członkowie rady fundacji – opowiada Majewski.
I jeszcze jedna impreza, z której dochód przeznaczony zostanie na pomoc, a w której może wziąć udział każdy. 13 października w koszalińskim klubie Big One odbędzie się koncert charytatywny „Koszaliński hip-hop koszalińskim dzieciakom im. Grzegorza „Onila” Oniszczuka”. Połowa dochodu z imprezy zostanie przeznaczona dla dzieci potrzebujących pomocy, a pozostała część właśnie dla mamy Grzegorza „Onila” Oniszczuka. W dniu koncertu studio tatuażu Kameleon zaprasza od rana na tatuaże, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony także na te dwa szczytne cele.
Fundacja Serce Ulicy liczy na pomoc koszalińskich fanów hip-hopu i nie tylko. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że zebrane środki pomogą polepszyć komfort życia pani Janiny, a wszystkich chętnych do pomocy zachęcają do kontaktu przez Facebook. (as)