Opieka zdrowotna po nowemu

Cztery koszalińskie placówki znalazły się w tzw. sieci szpitali, która obowiązuje od początku bieżącego miesiąca. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia oznaczają m.in. inną lokalizację nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Ma to ułatwić dostęp pacjentów do pomocy medycznej.Placówki, które należą do sieci szpitali, oferują świadczenia wysokospecjalistyczne, a także z zakresu leczenia szpitalnego i programów lekowych oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), prowadzone w przychodniach przyszpitalnych, i rehabilitacji leczniczej oraz nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej.
Koszalińskie placówki, które weszły do sieci szpitali w naszym województwie, to: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jako szpital ogólnopolski, obejmujący wszystkie profile w zakresie leczenia szpitalnego, Szpital Wojewódzki jako szpital III stopnia (spełniający podstawowy poziom zabezpieczenia zdrowotnego), Affidea Onkoterapia Spółka z o. o. jako szpital onkologiczny i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc jako szpital pulmonologiczny.
– Ten ostatni został zakwalifikowany do sieci jako jedyny w województwie szpital pulmonologiczny – zaznacza Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W nocy i święta do Szpitala Wojewódzkiego
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Od 1 października koszalinianie, których stan zdrowia nagle się pogorszył w godzinach wieczornych lub w dniu wolnym od pracy, mogą szukać pomocy nie w Poliklinice, ale w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Chałubińskiego 7. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna mieści się na parterze pawilonu dziecięcego, przy poradni dermatologicznej.
Z porady lekarza można skorzystać także telefonicznie pod numerami: 94 348 85 36, 94 348 85 37, tel. kom. 519 010 066, 519 010 067.
Przykładowe sytuacje, uzasadniające skorzystanie z pomocy doraźnej, to m.in. zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością), infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, szczególnie u małych dzieci i seniorów, bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych, bóle głowy, trwające mimo stosowania leków przeciwbólowych. Do wizyty u lekarza powinny skłonić także biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku i nagłe bóle kręgosłupa, stawów, kończyn itp. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać także wtedy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco pogorszyć stan zdrowia.

Brak lekarzy w pomocy doraźnej
Zmiana lokalizacji nocnej i świątecznej pomocy medycznej oznacza dla Szpitala Wojewódzkiego poważny problem kadrowy.
– Mimo ustawicznych starań dyrekcji szpitala nie udało się do tej pory znaleźć lekarzy chętnych do współpracy z nami w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – informuje Cezary Sołowij, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego. – Żaden z lekarzy nie odpowiedział na naszą ofertę. Poinformowaliśmy o tym dyrektora zachodniopomorskiego oddziału NFZ. Obciążenie szpitala dodatkowymi obowiązkami, będącymi tak naprawdę przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej, przekracza możliwości kadrowe placówki. W tej sytuacji świadczenie przez szpital usług nocnej i świątecznej pomocy może okazać się niemożliwe do wykonania w dalszej perspektywie. Oczywiście nasi lekarze, do czasu rozwiązania tej kwestii, starają się zapewnić właściwą opiekę pacjentom. Staramy się też znaleźć podwykonawcę na tę usługę, która – co należy podkreślić – została narzucona szpitalom w ramach ustawy o sieci szpitali, ponieważ bez świadczenia nocnej i świątecznej opieki nie mogliśmy podpisać całościowej umowy budżetowania pracy placówki.

Ewa Marczak