Z myślą o najmłodszych

Władze Sianowa postanowiły urozmaicić małym mieszkańcom gminy czas spędzany na świeżym powietrzu.

Na terenie parku miejskiego powstaną dwa atrakcyjne place zabaw, z których już niebawem skorzystają dzieci. W Urzędzie Miasta i Gminy Sianów została podpisana umowa, dzięki której projekt będzie realizowany.
– To będą jedne z najfajniejszych i najnowocześniejszych placów zabaw w regionie – zapewnia Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.
Sianów należy do darłowskiej lokalnej grupy rybackiej, dlatego inwestycja zostanie zrealizowana dzięki pozyskaniu środków Unii Europejskiej z programu „Ryby”. Chociaż jego nazwa wskazuje na wspieranie inicjatyw związanych z rybołówstwem, to zakres działania jest dużo szerszy. Głównym zadaniem programu jest współfinansowanie wszystkich projektów, dzięki którym gminy stają się atrakcyjniejsze. – Program Operacyjny Rybactwo i Morze ma za zadanie poprawić życie mieszkańców i ulepszyć Sianów pod kątem turystycznym – podkreśla Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. Władze gmin mogą popisać się kreatywnością na etapie tworzenia projektów. Jednak kwota, o którą mogą aplikować, nie może być wyższa niż 300 tysięcy złotych.
Place zabaw powstaną przy rzece Polnica w sianowskim zabytkowym parku miejskim. Będą nowoczesne i bezpieczne. Najmłodsi wśród zabawek znajdą pajęczyny, labirynt, a także drobniejsze elementy, które urozmaicą zabawę. Alenprojekt niesie korzyść nie tylko dla dzieci. Z obiektu skorzystają także starsze pokolenia, bo będą tam elementy przeznaczone do ćwiczeń fizycznych. Całkowity koszt inwestycji to 435 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania stanowi aż 290 tysięcy złotych. Co prawda, władze Sianowa miały nadzieję na mniejsze wydatki, jednak mimo że te okazały się większe, zdecydowano się podjąć realizację projektu. – Początkowo, na podstawie kosztorysów spodziewaliśmy się, że zmieścimy się w kwocie 350 tysięcy złotych. Niestety, ceny wszelkich robót budowlanych stają się coraz wyższe. Jesteśmy jednak w na tyle dobrej sytuacji finansowej, że spokojnie dołożyliśmy brakujące środki – relacjonuje Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.
Pomysł na stworzenie nowoczesnych placów zabaw pojawił się już wcześniej. Niestety, dwukrotnie nie udało się korzystnie rozstrzygnąć przetargu, dlatego planowany termin ukończenia budowy został zaplanowany dopiero na 15 maja 2018 roku. – Mamy nadzieję, że damy radę na Dzień Dziecka dać prezent najmłodszym mieszkańcom Sianowa – dodaje Maciej Berlicki.
Gmina Sianów chętnie korzysta z funduszy europejskich, ale także krajowych. Dzięki temu, na jej terenie powstają atrakcyjne inwestycje. – Ponad 15 milionów złotych w przyszłorocznym budżecie to pieniądze, które pozyskaliśmy w ramach różnych działań. Będziemy musieli je spożytkować na zadania, które już trwają oraz te, które rozpoczną się w przyszłym roku i skończą za dwa lata – powiedział dumny Maciej Berlicki. (as)