Wysypisko śmieci

Trwający remont ulicy przed dworcem PKP powoduje pewne niedogodności w przemieszczaniu się w jego okolicy. Na jednym ze zdjęć umieszczonych na portalu społecznościowym widać ogrodzenie otaczając zejście do tunelu.

Autor(ka) elektronicznej fotografii napisał(a), że przy dworcu jest wysypisko śmieci, syf i żebrzący bezdomni. Zaskoczyła mnie ta uwaga, jako że w miejscu widocznym na zdjęciu nie ma ani worków z odpadkami, ani sprzętu gospodarstwa domowego, który często można znaleźć przy osłonach  śmietnikowych.

Jednak komentarze pod zdjęciem uświadomiły mi, że ktoś nazwał śmieciami... owych bezdomnych. Owszem, są brudni i nie pachną perfumami, ale wciąż są ludźmi. Na szczęście wśród komentarzy pod tym zdjęciem dominują te, które bezdomnych bronią. To przywraca mi wiarę w ludzi. Przypominają mi się też lekcje historii, na których uczyłam się, że ktoś kiedyś określił, kto zasługuje na miano człowieka, a kto nie. Jeśli zaś ktoś nie jest człowiekiem, to jest rzeczą, więc może być też śmieciem. A śmieci trzeba się pozbyć. Usunąć. Spalić.
Po ponad 70 latach od zakończenia II wojny światowej niektórzy z nas mają tendencję do dehumanizacji drugiego człowieka, odbierania mu prawa do życia (bo słaby, chory, stary, niepełnosprawny, bezdomny, czyli nieprzydatny społeczeństwu). W zamian dopatrują się ludzkich cech u zwierząt, nawołując na przykład do „adopcji” pszczoły czy humanitarnego traktowania czworonogów, bo one też mają godność. Przy takim odwróceniu pojęć nie powinna szokować informacja, że 14-latek podpalił bezdomnego. Zrobił to, bo uznał, że ten człowiek to śmieć. Osoby pracujące z młodzieżą wskazują, że nastolatki nie mają wpojonych podstawowych wartości, nie widzą różnicy między dobrem a złem. Chłopakom brakuje ojcowskiego wzorca. Dziewczęta bywają okrutniejsze od swoich kolegów. Zamiast uczenia o alternatywnych modelach rodziny, lepiej przywrócić prawdziwy sens takim słowom jak mama, tata, dzieci, pies, kot, człowiek, rzecz.
Ewa Marczak