W lesie

Jesienny wieczór. Deszczowy i zimny. Po obu stronach drzewa. I nieprzenikniona ciemność, chyba że akurat po szosie jadą samochody. Jeden z nich w pewnym momencie dalej nie chce jechać.

Oczywiście powód bliżej nieznany, a za jego kierownicą siedzi kobieta. Trudno zachować zimną krew, nawet wiedząc, że po drugiej stronie telefonu ktoś bliski obmyśla pomoc, a w samochodzie jest jeszcze druga osoba, też kobieta.
W takich sytuacjach sprawdza się powiedzenie wymyślone przez Adama Mickiewicza, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Bo jeśli nie można oczekiwać pomocy od bliskich, to tym bardziej od obcych. Ale jak to zwykle bywa, teoria to jedno, a praktyka drugie. Oto w ciągu półtorej godziny zainteresowanie stojącym na awaryjnych światłach autem wykazała tylko (albo aż) dwójka kierowców. W obu z samochodów, które się zatrzymały, aby zaoferować pomoc, znajdowały się kobiety. Kobieca empatia i intuicja zadziałały. Na linii kobieta – mężczyzna o te uczucia trudniej. Tak jak o damsko-męską przyjaźń. Trudności we wzajemnej komunikacji i różny poziom emocjonalności nie ułatwiają naszych kontaktów.
Sytuacja kryzysowa na drodze zakończyła się pomyślnie, choć nie brakowało nerwów i strachu. Po raz kolejny okazało się, że mężczyźni są nam, kobietom, do czegoś potrzebni, ale my też nie jesteśmy takie słabe i nieporadne, jak się może wydawać. Poza tym wciąż są ludzie, którzy nie boją się po zmierzchu zatrzymać się w lesie, aby sprawdzić, dlaczego inny samochód stoi i kto siedzi w środku. Z drugiej strony siedzieć w ciemnym i coraz zimniejszym aucie do największych przyjemności nie należy, ale czy można zaufać obcemu, który się do tegoż auta zbliża? Albo narzekamy na znieczulicę (na tyle aut, które przejechały w tym czasie, zatrzymały się tylko dwa!), albo cieszymy się, że jednak ktoś pomyślał, czy coś się nie stało, a nie był to gwałciciel lub morderca.
Czasem obcy ludzie są nam bardziej życzliwi niż ci, których uważamy za swoich przyjaciół.
Ewa Marczak