Zagrajmy jak najgłośniej!

WOŚP  ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

14 stycznia zabrzmi 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Koszalinie początek o godz. 14 na Rynku Staromiejskim, ale wolontariusze będą chodzić z puszkami już od rana do godz. 20.

Także wcześniej będzie można wziąć udział imprezach towarzyszących na terenie miasta.Przypomnijmy, że w tym roku orkiestra zagra, aby pozyskać środki potrzebne dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Na scenie najpierw wystąpią zespoły artystyczne z Pałacu Młodzieży oraz z CK105.

Przez cały czas będą tam trwać licytacje na żywo przekazanych przedmiotów, zaproszeń na zabiegi, posiłki, wizyty. Główna, kiedy będą największe „fanty”, rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do 20, gdy przyjdzie czas na światełko do nieba. Przedtem usłyszymy specjalne przesłanie Jurka Owsiaka do koszalinian. O godz. 21 wystąpi zespół Kombi Sławomira Łosowskiego.
Co można wylicytować? Np. plakat ze słynnego meczu Ajax Amsterdam-Legia Warszawa z 2017 roku z autografami piłkarzy, gadżety orkiestrowe, niektóre z autografami Jerzego Owsiaka, pozłacaną różę z metalu, oficjalny kalendarz PZPN 2018, tort o wadze 15 kg z cukierni w Białogardzie, złotą dolarówkę USA z 1974 roku. – Choć mamy już wiele rzeczy do wylicytowania, będziemy je przyjmować nawet w dniu finału – obiecuje Krzysztof Plewa, członek sztabu WOŚP.
W razie zimna słuchaczki Uniwersytetu III Wieku z politechniki będą serwować herbatę za symboliczną złotówkę. Panie zapewniają też wyżywienie wolontariuszy i sztabu w tym dniu.
Inne sposoby zagrania w finale to np. wykonanie podstawowych badań krwi w laboratorium Vitalabo za pół ceny, która i tak trafi do puszek (badania w godz. 8-12, ul. Chopina 24). O godz. 11 wyruszy do Rosnowa wąskotorówka. Biletem będzie zasilenie puszki. W galerii Emka zaprezentują się i zaproszą do zabawy Koszalińska Kompania Rycerska i Straż Miejska, a w Atrium – harcerze. Klub Płetwonurków Mares w Parku Wodnym będzie uczył nurkowania. A na torze kartingowym przy ul. Gnieźnieńskiej za wrzut do puszki każdy będzie mógł spróbować przejażdżki, na którą zaprasza Automobilklub.
W tym roku w Koszalinie oraz Będzinie, Biesiekierzu, Rosnowie, Mielnie, Sarbinowie, Tymieniu i Niemicy pieniądze będzie zbierać 425 wolontariuszy. – W ubiegłym roku zebraliśmy ponad 340 tys. zł i był to rekord rekordów – mówi Krzysztof Plewa. – Ale nie nastawiamy się na pobicie, bo to nie o to chodzi, choć chcielibyśmy zebrać jak najwięcej.
(dj)