Srebrny uśmiech

Już chyba nie ma nikogo w Polsce, kto nosiłby srebrną (albo nawet złotą) koronkę na zębie. A jeszcze jakieś 30 lat temu wiele osób świeciło metalicznym blaskiem.

Na czarno-białych zdjęciach wyglądali zaś, jak szczerbaty w pokrzywach lub rzucając błysk, niczym lampa. Zresztą, złote koronki trafiały się już przed II wojną światową. Wtedy ta technika ratowania uzębienia była bardzo droga, więc początkowo dostępna dla zamożnych. Przybyszy zza wschodniej granicy poznawało się natychmiast po złotym uśmiechu.

Nierzadko mieli wszystkie zęby przednie pokryte złotem. Ileż to było z tego powodu żartów i dowcipów! A taka była wtedy technologia, szlachetne metale miały bowiem ogromnie ważną cechę – były aseptyczne. I bardzo trwałe oraz nie wywoływały uczuleń. Porcelanek, nie mówiąc o akrylach i innych cudownych materiałach, nikt nie znał.
I co? Srebro oraz złoto wracają do stomatologii! Oczywiście już nie w postaci mostów czy pojedynczych koronek z tych kruszców. Dzisiejsza stomatologia korzysta z mnóstwa osiągnięć technologicznych. Sprawia to, iż wizyta boli głównie przy kasie (bo kto dba o zęby, słusznie  korzysta z gabinetów prywatnych). Leczenie jest skuteczniejsze, trwalsze, zaś efekty – olśniewające bielą. Ale organizm po dawnemu broni się i wtedy wdają się infekcje, które potrafią zniweczyć cały trud i kunszt stomatologa. Na ratunek przychodzi stare dobre srebro w postaci nanocząstek i koloidalnego roztworu srebra. Badania naukowe wykazały skuteczność srebra wobec 99,9% bakterii i grzybów odpowiedzialnych za zakażenia wtórne po zabiegach na fotelu dentystycznym.
Oba metale były od lat stosowane w tradycyjnych medycynach – np. chińskiej, tybetańskiej, u ludów pierwotnych w Ameryce, nazwanych potem Indianami. Święta rzeka Ganges, do której wrzuca się nie zawsze do końca spalone szczątki zmarłych, nigdy nie była źródłem epidemii właśnie dzięki związkom srebra, które zawiera jej woda. Dlatego nie ma się z czego śmiać, bo wobec srebra bakterie są bez szans.
Dana Jurszewicz