Nie tylko dla matematycznych orłów

W Koszalinie po raz 22. odbędzie się „Bieg po indeks”. Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest dla nich szansą sprawdzenia wiedzy z przedmiotów ścisłych, zdobycia nagrody finansowej i stypendium naukowego.

Konkurs organizują wspólnie: Politechnika Koszalińska i Urząd Miejski. Czasu na zgłoszenie się nie zostało dużo, bo termin upływa 16 lutego. Na uczestników czekają trzyetapowe zmagania. W pierwszym i drugim etapie zadania z matematyki, fizyki lub informatyki uczniowie rozwiązują „na odległość”, za pośrednictwem platformy e-learningowej. W finale najlepsi spotkają się w kampusie Politechniki Koszalińskiej i będą musieli rozwiązać piętnaście zadań w ciągu 120 minut.

– Młodzież może dowolnie wybierać zadania, na przykład pięć z matematyki i dziesięć z informatyki – wyjaśnia prof. Tomasz Królikowski, prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej. – Z doświadczenia wiem, że większość uczestników wybiera matematykę, żeby sprawdzić wiedzę przed maturą. Duży odsetek miesza też matematykę z informatyką, a najmniej decyduje się na fizykę.
Jak co roku, organizatorzy przygotowali dla finalistów „Biegu po indeks” atrakcyjne nagrody. Laureaci I, II i III miejsca otrzymają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Trzem najlepszym uczniom, którzy zdecydują się podjąć studia na Politechnice Koszalińskiej, przyznane zostaną stypendia w wysokości 3000 zł, 2500 zł i 2000 zł, wypłacane przez pierwszy semestr roku akademickiego.
Pomysłodawcy konkursu podkreślają, że jest on także formą promocji dla uczelni i dla miasta.
– Rola „Biegu po indeks” jest bardzo duża, bo popularyzuje politechnikę, ale też region – mówi prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej i dodaje: – Młodzi ludzie przyjeżdżają do Koszalina na finał, poznają miasto i jak przychodzą do nas na studia, to po obronie dyplomu często tu zostają.
(amb)