Miasto - Tygodnik Koszaliński

Mocne barwy i realizm

  Małgorzata Stąporek    ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Małgorzata Stąporek, jak na projektanta graficznego i nauczyciela – przygotowała się do swojej pierwszej indywidualnej wystawy w Koszalinie solidnie oraz konsekwentnie.
Wernisaż miał miejsce 9 kwietnia w galerii Ratusz (II p.). Artystka pokazała fragmenty swojego dorobku, prezentując niemal wszystko, czym się zajmuje. Jest więc malarstwo sztalugowe, grafiki, rysunki, akwarele.

- Wiem, że można powiedzieć, że to prace z różnych półek – przyznała podczas otwarcia wystawy. - Ale chciałam pokazać kierunki, w jakich szukam i efekty tych poszukiwań.

Dodała też, że inspiracją jest zawsze zmieniający się wokół świat a prace to zapis myśli, chwil, spostrzeżeń. Jak maluje jeden obraz, ma już pomysły na kilka następnych.
Jedno jest pewne – malarka lubi zdecydowane kolory i mocne, wyraźnie zaznaczone plamy, które budują obraz na płótnie. Jej malarstwo to realizm, czasem nawet hiperrealizm. Odbiorca musi sobie w tych twardo trzymających się ziemi pracach znaleźć to coś. I chyba znajduje, bo wszystkich ponownie uwiodła znana już, uśmiechnięta, figlarna polska krowa. Artystka opracowała ulotkę-katalog do wystawy, utrzymaną tylko w trzech kontrastujących barwach – czerni, zieleni i czerwieni i sama się tak na wernisaż ubrała stanowiąc dopełnienie prac wiszących na ścianach. Grafiki i portrety, czy też szkice do nich w innych technikach są już bardziej stonowane i delikatniejsze.
Małgorzata Stąporek, absolwentka Instytutu Wzornictwa PK i studentka studiów podyplomowych ASP w Łodzi  ma wiele innych zainteresowań, i co za tym idzie – zajęć. Prowadzi w pałacu Młodzieży pracownie – rysunku, malarstwa, witrażu i projektowania mody. Jej wychowankowie wzięli udział w wernisażu. Bierze udział w imprezach rekonstrukcyjnych (okres średniowiecza) na wyspie Wolin. Uczestniczy we wszystkich wystawach Zarządu Okręgu ZPAP. Wystawa potrwa do 18 maja.(dj)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Mocne barwy i realizm