Wysoka temperatura

Temperatura ostatnio jest wysoka nie tylko w powietrzu. Oficjalny akces do wyścigu o urząd prezydenta Koszalina ogłosił Wiktor Kamieniarz, obecny dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

Ze swoimi oficjalnymi kandydaturami czeka zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość. Pewnie dlatego, że rząd oficjalnie jeszcze nie ogłosił nawet daty wyborów, a ponoć o urzędników wyborczych i ludzi do obsługi jest bardzo ciężko. Ja mam jedynie nadzieję, że kampania wyborcza w naszym regionie nie będzie składała się z ciosów poniżej pasa, a dominować będzie kulturalny spór na argumenty. Nadzieja ponoć matką głupich.
Tymczasem gorąco jest naprawdę. Trawa dopiero co zrobiła się zielona po zimie, żeby po kilku tygodniach zżółknieć od palącego słońca. Lasy są suche na wiór, a burze przechodzą bokiem. Dopiero co narzekaliśmy na późną zimę, a teraz mamy wczesne lato. Czy to znaczy, że lipiec i sierpień będą już jesienne? Niczego nie da się przewidzieć, tak samo jak wyników jesiennych wyborów.
Cieszy na pewno aktywność obywatelska mieszkańców Koszalina i okolic. W programie Społecznik najwięcej wniosków z całego województwa wpłynęło właśnie z naszego regionu. To tu ludzie chcą oddolnie robić festyny, integracje, społeczne ogrody itp. Tak samo jest z miejskim budżetem obywatelskim. Mieszkańcy ochoczo zgłaszają projekty i trochę mniej ochoczo na nie głosują. Tu jednak znów wracamy do wyborów, w których 50% frekwencji to niebywały sukces.
Rower miejski już się w Koszalinie przyjął i co chwila mijam cyklistów z charakterystycznym logo na tylnym kole. Po początkowym entuzjazmie, muszę jednak wlać kroplę dziegciu do beczki miodu. Po miesiącu użytkowania stwierdzam, że jest za mało stacji. Często większy dystans muszę pokonać pieszo niż rowerem, bo tak nierównomiernie rozłożone są miejskie rowery. Liczę jednak na to, że z czasem dojdą kolejne. A na bicyklu zawsze chłodniej. Polecam zatem ten środek transportu, szczególnie w taki upał jak obecnie.
Mateusz Prus