Miasto - Tygodnik Koszaliński

Jest dawca dla Filipa!

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i setki odprawionych mszy w intencji uzdrowienia przyniosły skutek. 19-letni Filip Gonciarek już niedługo otrzyma szansę na wyleczenie z ostrej białaczki limfatycznej.
Tegoroczny maturzysta Zespołu Szkół nr 9, czyli popularnego „elektronika”, złą diagnozę usłyszał w kwietniu. Lekarze od razu wprowadzili agresywne leczenie. Chłopak trafił na oddział hematologii szpitala w Słupsku. Tam przeszedł trzy cykle chemioterapii.

W tym czasie w całej Polsce trwały akcje, które miały znaleźć dawcę szpiku dla Filipa, bo w jego przypadku to jedyna metoda wyleczenia. Ponieważ nastolatek jest osobą bardzo wierzącą, zaangażowaną w kościelne wspólnoty młodzieżowe, ich członkowie modlili się o jego zdrowie. Filip przyznaje, że po maturze chce wstąpić do seminarium duchownego i zostać kapłanem. W czasie pobytu w szpitalu, na prośbę chłopca i po uzyskaniu specjalnego zezwolenia od lekarzy, każdego dnia odwiedzał go ksiądz, aby udzielić mu Komunii świętej.
Kilka dni temu Filip wrócił do domu na kolejną „przepustkę” i nabiera sił do dalszej walki. Jednak jej kolejny etap to przeszczep szpiku w klinice w Gdańsku, bo lekarze znaleźli dawcę dla nastolatka. To mężczyzna z Polski, którego szpik jest całkowicie zgodny ze szpikiem chłopaka, czyli jego genetyczny bliźniak.
– Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy szukali dla mnie i dla innych dawcy, oraz sami się zarejestrowali – napisał Filip na portalu społecznościowym. – W ten prosty sposób zwiększamy szanse na czyjeś życie. Pozdrawiam wszystkich i modlę się, dziękując za wasze wsparcie.
(ejm)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Jest dawca dla Filipa!