Nowy peron w Koszalinie?

Nowy peron w Koszalinie?  ::  Fot:   Marcin Torbinski

Pomysł wybudowania przystanku kolejowego Koszalin Północ nie jest nowy. Mówiło się o tym już w latach 80.

Nigdy nie został jednak zrealizowany. Teraz pojawia się nadzieja na to, że nowy peron pod wiaduktem przy ulicy Władysława IV powstanie przy okazji modernizacji linii Trójmiasto-Szczecin.

– Zaproponowaliśmy budowę przystanku Koszalin Północ – mówi Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina. – Jest plan, żeby przy pętli autobusowej przy ulicy Władysława IV i Wąwozowej stworzyć stację przesiadkową dla autobusów. Wtedy pociągi osobowe mogłyby się tam zatrzymywać – dodaje Andrzej Kierzek.
Firma działająca na zlecenie PKP dokonała analizy tego pomysłu. Okazuje się, że budowa przystanku Koszalin Północ jest jak najbardziej zasadna. Z racji tego, że powstałby on przy dużym osiedlu, mogłoby z niego korzystać ponad siedem tysięcy osób. Konsorcjum będzie więc rekomendować PKP budowę tego przystanku przy okazji modernizacji linii kolejowej.

Co na to mieszkańcy?
– Czyli jadę pociągiem skądś i wysiadam na Północy, zamiast na dworcu? – upewnia się pani Agata, młoda mama, mieszkająca właśnie na tym osiedlu. – To świetny pomysł. Po pierwsze podróż z dziećmi to zawsze niewygoda, stres i dużo straconego czasu, a po drugie – byłoby taniej, bo już nie wydawałabym pieniędzy na taksówkę z centrum miasta. Fakt, czasem, jak jeździłam pociągiem, mijałam moje osiedle i myślałam, że byłoby fajnie, gdyby tu wysiadać. – A ja nie wiem, czy to najlepszy pomysł – twierdzi pani Stasia, emerytka. – Doszłoby kolejne miejsce, które mogłoby być niebezpieczne. Wiadomo, pijaki i różni tacy obszarpańcy lubią gromadzić się w miejscach, gdzie jest sporo ludzi, tu też pewnie by obsiedli okolicę przystanku. I człowiek bałby się przejść spokojnie. – Dla mnie jako studenta to kapitalna sprawa – mówi Tomek, który ma zajęcia na politechnice przy ul. Kwiatkowskiego i w niedalekiej odległości od uczelni stancję. – Szybciej, taniej i wygodniej. Szkoda, że tylko osobowe by się zatrzymywały, ale przecież pośpieszne to pośpieszne i na każdej małej stacji nie mogą wysadzać pasażerów – tłumaczy sam sobie Tomek. – To chyba byłoby fajne nawet dla pracujących na tym osiedlu – zastanawia się. – Dojeżdżaliby spod Koszalina bezpośrednio pod zakład pracy, a nie z przesiadką na autobus. Ciekawe tylko, ile trzeba będzie na taką nową stację poczekać, bo przecież wiadomo, że od pomysłu do realizacji droga bywa kręta i długa – mówi Tomek.

Kiedy powstanie?
Nasze informacje potwierdza Zbigniew Wolny z Wydziału Komunikacji i Promocji w Regionach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
– Zaproponowano samorządowi m.in. lokalizację nowego przystanku osobowego Koszalin Północ, jako powiązanego z planowaną przez Miejski Zakład Komunikacji budową węzła przesiadkowego Koszalin – Wąwozowa – informuje Zbigniew Wolny. – Przewidywany zakres dotyczy budowy dwóch peronów przy wiadukcie przy ulicy Władysława IV. Wykonawca studium wykonalności wystąpił m.in. do Urzędu Miejskiego z taką propozycją, która spotkała się z przychylną odpowiedzią. Ramy czasowe realizacji będą zależne od możliwości pozyskania środków unijnych z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 – dodaje.

Węzeł z problemami
Wspomniany przez rzecznika PKP węzeł autobusowy przy ulicy Wąwozowej także ma swoje problemy. Było już przyznane dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na przebudowę skrzyżowania z ulicą Władysława IV na świetlne, aby autobusy łatwiej wjeżdżały i wyjeżdżały z pętli. Miał być dach oraz parking dla aut i rowerów. Niestety, po pięciu przetargach nie znalazł się chętny wykonawca i MZK dofinansowanie musiał zwrócić. Modernizacja pętli przy ulicy Wąwozowej została więc odwleczona w czasie, ale ma stać się faktem.
Oczywiście, istnieje możliwość, że pomysł budowy peronu Koszalin-Północ nie znajdzie się w ostatecznym projekcie modernizacji linii i pomysł ponownie wyląduje na lata do szuflady. Wydaje się jednak, że jeszcze nigdy realizacja tej koncepcji nie była tak blisko.

Mateusz Prus