Mniej spalin na ulicach

Miejski Zakład Komunikacji jesienią dostanie 7 nowych, niskoemisyjnych autobusów. Ich produkcja już trwa, ale dopiero w tym tygodniu spółka podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim na otrzymanie eurodotacji na ich zakup.

Dofinansowanie wyniesie prawie 5,5 mln zł netto, a cała inwestycja kosztuje 8 mln zł brutto. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Dzięki zakupowi nowych pojazdów, MZK będzie mogła wycofać z eksploatacji siedem starych autobusów, które mają średnio ok. 20 lat. Nowy tabor przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin. Autobusy zaczną jeździć po koszalińskich ulicach najpóźniej od połowy grudnia br.
– Mamy już decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą przesunięcie pieniędzy z jednego celu na inne – wyjaśnia Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
– Dwunastometrowe, niskopodłogowe autobusy z klimatyzacją produkuje firma Scania ze Słupska – informuje Andrzej Bacławski, prezes MZK. Odniósł się też do tematu budowy centrum przesiadkowego, które miało powstać przy ul. Wyki. Do ogłoszonych przetargów nie zgłosił się żaden zainteresowany wykonawca. – Nie zrezygnowaliśmy z budowy tego centrum. W tym roku ta dotacja do nas wróciła i już trwa jego projektowanie. Do końca tego roku powinniśmy mieć pozwolenie na budowę. Na wiosnę przyszłego roku ogłosimy przetarg, a do jego końca centrum powinno być gotowe.
To jeszcze nie koniec inwestowania MZK w nowy tabor. Spółka zamierza kupić autobusy hybrydowe, a  poza tym przymierza się do nabycia drugiego statku pasażerskiego.
– Będzie on niejako jeszcze jednym autobusem, kursującym do Mielna przez jezioro Jamno – informuje Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
Obecnie na wyposażeniu MZK ma ponad 60 autobusów.
(ejm)