Spotkanie z Włodzimierzem i Marleną

Marlena Zimna   ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

„Wysockologów” z Koszalina i regionu czeka nie lada uczta. Koszalińskie Spotkania z Wysockim „Rok Wysockiego na świecie.80. Rocznica Urodzin Poety” odbędą się w dniach 12-14 października.

Organizatorem jest powstałe kilka miesięcy temu Stowarzyszenie „Nasz Wysocki” im. Marleny Zimnej.Marlena Zimna stworzyła muzeum Wysockiego w Koszalinie, zorganizowała 13. Międzynarodowych Festiwali Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim „Pasje według św. Włodzimierza”.

Zmarła w 2016 roku.  Dlatego te Spotkania będą poświęcone nie tylko pieśniarzowi, także jej dokonaniom. Stąd w programie są po dawnemu projekcje filmów dokumentalnych, ale i wystawy, spotkania, koncerty. Organizatorzy zaprosili poetów, reżyserów, malarzy i fotografików. Wydarzeniem może być projekcja  fabularnego filmu  „Wysocki, dziękuję, że żyjesz” w reż. Piotra Busłowa, w którym oglądamy ostatnie lata życia barda. Każdy dzień zakończy koncert – w sobotę w wykonaniu  gości z Gruzji, Czech, Rosji, Izraela i Polski, w niedzielę, na finał zaśpiewają Marian Opania i Aleksander Trąbczyński. Przyjazd do Koszalina zapowiedzieli też reżyser Jerzy Hoffman i tłumacz Michał Jagiełło. Jedno się nie zmienia – wstęp na wszystko jest wolny.
Nie może się obyć bez pytań o losy muzeum. - Marlena Zimna przekazała je swojej rodzinie, to zbiory prywatne – wyjaśnia Sergiusz Karżanowski. - Na razie sytuacja jest zawieszona, ale rozmawiamy. Natomiast przygotowujemy się do postawienia pomnika Wysockiego i Marleny Zimnej. Przychylność miasta mamy,  lokalizację też. Będzie to park, w okolicy popiersia Norwida. Teraz potrzebne nam środki. Od nich też zależy, czy Spotkania będą się odbywać co roku, czy co dwa lata. My chcielibyśmy co roku. Czekamy też na nowych członków Stowarzyszenia.

12.10.(piątek)
godz.10 – Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP, ul. Mickiewicza 22 – liturgia i panichida pamięci Marleny i Moniki Zimnych.
godz.13 – spotkanie przy grobie.

13.10.(sobota)
godz.10-18.30, CK105 – inauguracja spotkań, recytacja wierszy Marleny Zimnej, otwarcie wystaw fotograficznych Aleksieja Denisowa z Rosji „Świat teatru utworzony przez W.Wysockiego” i Aleksandra Sverdlina z Izraela poświęconej 80. rocznicy urodzin barda, film „Hamlet bez Hamleta” i spotkanie z reżyserem A.Kowanowskim, spotkanie z Jerzym Hoffmanem, projekcje filmów dokumentalnych i spotkania z twórcami, wykład M.Jagiełły „Wysocki po polsku. Problematyka przekłady poezji śpiewanej”.
godz.19, CK105 – koncert wykonawców utworów Wysockiego (Akaki Gachechiladze, Gruzja, Igor Jelinek, Czechy, Władimir Zajcew, Rosja, Michaił Gołdowski, Izrael, Stanisław Marinczenko, Wojciech Paszkowicz, Leszek Czerwińsk, Polska).
14.10. (niedziela)
godz.10-18.30 – filmy dokumentalne  i spotkania z twórcami, projekcja programów telewizyjnych z udziałem M.Zimnej oraz wywiadu Wysockiego z roku 1987, wykład „Wysocki w Izraelu” Aleksandra Sverdlina, projekcja filmu „Wysocki, dziękuję, że żyjesz”.
Godz.19 – koncert finałowy.