Budżet pełen idei

Budżet pełen idei   ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Mieszkańcy już się do niego przyzwyczaili i traktują, jakby był oczywistością, a ma dopiero sześć lat. Koszaliński Budżet Obywatelski wszedł w decydującą fazę. Trwa głosowanie. Do wydania są trzy miliony złotych.
W 2014 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja, Koszalin został jednym z pierwszych polskich miast, które wprowadziło możliwość wybrania przez mieszkańców przeznaczenia pewnej, niewielkiej sumy budżetu miejskiego.

Przez sześć lat sporo się zmieniło. Przede wszystkim ustawodawca przyjął realizację budżetu obywatelskiego jako obligatoryjną dla wszystkich gmin w Polsce. W Koszalinie zwiększono sumę do trzech milionów złotych. Przy całkowitym budżecie miasta, który wynosi 600 milionów złotych, to kwota niewielka, ale z pewnością można za nią wybudować lub wyremontować sporo. W przestrzeni Koszalina widać wiele obiektów, które zostały przez te lata wybrane. Te najbardziej spektakularne to Obserwatorium Astronomiczne, Park Robin Hooda, Park Doświadczeń Clausiusa, City Golf Koszalin, wybieg dla psów, plac zabaw „Jacek i Agatka” i historyczne murale.
Same zasady budżetu również przez lata ewoluowały. Nie mogą już brać w nim udziału jednostki publiczne takie jak szkoły, które zdobywały granty, a z zakupionych sprzętów mogła korzystać wąska grupa odbiorców. Nie ma także obecnej w poprzednich edycjach Rady Budżetu Obywatelskiego. Obecnie każdy projekt merytorycznie poprawny jest poddawany pod głosowanie. Najważniejsza zmiana to jednak podzielenie BO na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe.

Trzeba się dogadać

Kwota trzech milionów złotych została podzielona w ten sposób, że na projekty ogólnomiejskie trafia jeden milion, a do każdego z 17 osiedli po 115 tysięcy złotych. Dla mieszkańców wszystkich osiedli organizowane są spotkania, na których w założeniu powinno się uzyskać consensus, w jaki sposób wydać te 115 tysięcy. To może być jeden projekt lub kilka, których realizacja mieści się w tej sumie. Jeżeli mieszkańcy zgodnie dojdą do porozumienia, to inwestycje są realizowane bez głosowania. W tym roku zgodnych było 14 osiedli. Przykładowo, osiedle im. T. Kotarbińskiego całą przyznaną kwotę przeznaczy na zniszczony chodnik przy ulicy Krzyżanowskiego 19-25 (na zdjęciu). W osiedlach, poza remontami chodników, często mieszkańcy wybierają zabawy integracyjne oraz tworzenie parków i zielonych skwerów. W przypadku osiedla Wspólny Dom, wszystkie zgłoszone projekty zostały ocenione negatywnie, dlatego w tym roku nie dojdzie tam do żadnej realizacji. Z kolei mieszkańcy osiedli Bukowe i Lechitów nie doszli do porozumienia, więc decyzję podejmą wszyscy w głosowaniu.

Głosowanie

Problemem budżetu obywatelskiego od początku była frekwencja. Na stutysięczne miasto zainteresowanie mogłoby być większe. W pierwszej edycji głosy oddało 11.455 osób, w drugiej 18.569, w trzeciej 13.629, a w czwartej jedynie 7.499. W ubiegłym roku było nieco lepiej. Głosy oddało 8.346 osób. To jednak wciąż nikły procent wśród osób uprawnionych.
Głosowanie tegoroczne trwa od 1 października i zakończy się 14 października. Można oddać głos na trzy projekty ogólnomiejskie i po jednym projekcie z obu osiedli, których mieszkańcy nie doszli do porozumienia. Głosować mogą wszystkie osoby, które ukończyły 16. rok życia. Głosowanie jest jawne, czyli trzeba podać swoje imię, nazwisko i PESEL. Głosy można oddawać elektronicznie poprzez stronę koszalin.budzet-obywatelski.org lub tradycyjnie w 17 miejscach na terenie całego miasta.

Lista projektów ogólnomiejskich
1. Sekundniki - wyświetlacze odmierzające czas do zmiany światła na skrzyżowaniach świetlnych
2. AED Koszalin - Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i rozwój publicznego dostępu do defibrylacji w mieście Koszalin
3. Aktywne i bezpieczne przejścia dla pieszych
4. Bezpieczne pasy – interaktywne przejścia dla pieszych na ul. Jana Pawła II i Władysława IV
5. Biletomaty bezgotówkowe
6. Bulwary Młyńskie – Rewitalizacja terenu pomiędzy ul. Młyńską, Batalionów Chłopskich do rzeki Dzierżęcinki, stworzenie nowej przestrzeni miejskiej z widokiem na dawny Pałac Młynarza.
7. Kontynuacja budowy placu zabaw i boiska do koszykówki (siatkówki) przy ul. Miłej w Koszalinie
8. Lekcja Historii na ulicach miasta - tablice informacyjne ze zdjęciami starego Koszalina
9. Meble Miejskie - atrakcyjna przestrzeń miejska i wypoczynek
10. Modernizacja i zagospodarowanie terenu położonego w Koszalinie przy ul. Poprzecznej 6 a,b,c,d,e,f,g.
11. Multimedialne informatory miejskie z zegarem i ławką
12. Peron wąskotorowy na Wenedów
13. Pomost kąpielowy na Wodnej Dolinie
14. Przystanek rowerowy wraz z aleją dębową i strumykiem - miejsce wypoczynku i rekreacji w Koszalinie-Lubiatowie.
15. Rolkodrom - Boisko do jazdy i gry w hokeja na rolkach, miejsce do bezpiecznej nauki jazdy na rowerze i rolkach dla dzieci
16. Szkolne punkty pierwszej pomocy
17. Śniadanie za 30 minut dla Koszalina
18. Twierdza Robin Hooda
19. Ustawienie po 2 ławki między przystankami MZK, ponieważ osoby starsze i chorzy oraz małe dzieci nie są w stanie przejść bez odpoczynku
20. Zadbany Koszalin – dodatkowe pieniądze na sprzątanie i pielęgnacje zieleni
21. Zakątek przyrodniczo-badawczy - ścieżka edukacyjno-przyrodnicza ze strefą badawczą oraz ścieżką sensoryczną.
22. Zakup teleskopu, spektografu i zegara słonecznego do Koszalińskiego Centrum Obserwacji Słońca przy Obserwatorium Astronomicznym w Koszalinie