Obwodnica rujnuje drogi

Rezygnacja z węzła w Gorzebądzu na krajowej „szóstce” nie jest jedynym problemem mieszkańców gminy Sianów.

Od momentu rozpoczęcia budowy obwodnicy mnożą się skargi na wykonawców, którzy rozjeżdżają drogi i nie usuwają poczynionych przez ciężki sprzęt szkód. O sprawie dobrze wiedzą włodarze powiatu koszalińskiego oraz burmistrz Sianowa. Samorządowcy podkreślają, że mają kłopot z wykonawcą.

- Muszę z przykrością przyznać, że nasza współpraca nie układa się dobrze - mówi Marian Hermanowicz, starosta koszaliński. - Nasze wnioski dotyczące podpisania umów na naprawę dróg nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem i akceptacją drugiej strony. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak dokładna inwentaryzacja i dokumentacja szkód powstałych na drogach powiatowych i gminnych podczas budowy obwodnicy.
Starosta dodaje, że jeżeli wykonawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku to powiat i Urząd Miejski w Sianowie zmuszone będą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Samorządowcy podkreślają, że dokumentacja zdjęciowa rozjeżdżonych dróg wykonywana jest co dwa tygodnie, a uzupełniają ją protokoły i notatki. - To wszystko stanowi dla nas argumenty, które mają nam pomóc nakłonić drugą stronę, aby podeszła do sprawy poważnie - zaznacza Marian Hermanowicz.
Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa dodaje, że najwięcej zniszczonych podczas budowy obwodnicy dróg należy do powiatu koszalińskiego. - Kibicujemy starostwu, żeby sądownie cokolwiek wywalczyło, bo na dzień dzisiejszy nie ma żadnych porozumień, a wykonawca zwyczajnie nas unika - przyznaje włodarz miasta i wskazuje: - Ulica Dworcowa w Sianowie, choć już wcześniej była zniszczona, to również ucierpiała w wyniku prac prowadzonych na krajowej „szóstce”. Pozostałe drogi, które zostały zniszczone to te biegnące przez Skwierzynkę i Kędzierzyn, a także ulica Węgorzewska oraz droga na Ratajki.
Inwestycję nadzoruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jej przedstawiciele podkreślają, że to wykonawca obwodnicy musi zostawić drogi lokalne w nienaruszonym stanie. Zakończenie budowy planowane jest na 2021 rok.
(amb)