Miasto - Tygodnik Koszaliński

Parada z marszałkiem

  Parada z marszałkiem     ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Mimo że sto lat temu Koszalin nie leżał w granicach Polski, w naszym mieście obchody stulecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę są bardzo huczne.

W samą rocznicę zakończenia I wojny światowej, będącej symboliczną datą  odzyskania wolności przez Polskę, Koszalin odwiedzi Józef Piłsudski. Uznawany jest za jednego Ojca Niepodległości. Świętowanie potrwa całą niedzielę, 11 listopada. O godz. 10 w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Połczyńskiej 1 zacznie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny.

W tym samym czasie rozpocznie się msza św. na Rynku Staromiejskim. Po niej odbędą się główne uroczystości. Ich częścią będzie Koszalińska Parada Niepodległości, z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance.  Poprowadzi on zgromadzonych pod swój pomnik na pl. Zwycięstwa, a po złożeniu kwiatów pod tym postumentem zawróci na Rynek Staromiejski. Tam będzie można przenieść się w czasie, oglądając zabytkowe samochody i sprzęt wojskowy. Marszałek zachęci do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które wykona Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”.    
Wiele atrakcji z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowało Archiwum Państwowe w Koszalinie. Mieści się przy ulicy, której patronuje Maria Skłodowska-Curie, pierwsza Polka studiująca na paryskiej Sorbonie, gdy jej ojczyzny nie było na mapie Europy. Instytucja, która zajmuje się przechowywaniem różnego rodzaju dokumentów, zaprasza dzieci i dorosłych na podróż w przeszłość. Jedną z nich będzie pokaz mody historycznej i udostępnienie unikatowych filmów i zdjęć z początku XX wieku. Nie zabraknie warsztatów genealogicznych, by współczesne pokolenie mogło odkryć swych przodków żyjących w czasach odradzania się Polski po zaborach. Chętni będą mogli pięknym pismem napisać „Listy i odezwy niepodległościowe” do narodu polskiego. Archiwum Państwowe przygotowało także kilka wystaw. Jedna z nich dotyczyć będzie roli kobiet w Polsce odradzającej się po 123 latach zaborów. Inna ekspozycja zgromadzi walkę o niepodległość zachowaną w archiwach rodzinnych, przygotowaną na podstawie archiwaliów koszalińskiej instytucji.

Na osiedlach i w bibliotece
Tego samego dnia, czyli 11 listopada, obchody z okazji Święta Niepodległości organizuje Rada Osiedla Jamno-Łabusz. Odbędą się one w świetlicy przy ul. Koszalińskiej 68.W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym o godz. 19 rozpocznie się spektakl „Wyzwolenie” w reżyserii Tomasza Mana (bilety kosztują 11 zł). Poza tym w setną rocznicę zakończenia I wojny światowej, która dała okazje do odrodzenia Polski poznamy laureatów I Polonijnego Konkursu Literackiego o Buławę Marszałka Józefa Piłsudskiego  na wiersz pt. „Tam, gdzie kamienie mówią po polsku”. Jego organizatorem jest Okręg Środkowopomorski Związku Piłsudczyków RP.
We wtorek, 13 listopada, o godz. 10, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej zacznie się debata oksfordzka o tym, czy warto się poświęcać dla ojczyzny. Wezmą w niej udział uczniowie koszalińskich szkół. 16 listopada Stowarzyszenie Śpiewacze „Śródmieście” organizuje spotkanie poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  

Powstańcy wielkopolscy dla niepodległej
Pod koniec grudnia na Cmentarzu Komunalnym odbędą się doroczne uroczystości z okazji wybuchu powstania wielkopolskiego. Tym razem zapowiadają się jeszcze huczniej, niż zwykle, gdyż od tamtego wydarzenia mija także sto lat. Wybuch zwycięskiego powstania poprzedził bezpośrednio przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, pianisty, kompozytora i dyplomaty, który na arenie międzynarodowej zabiegał o powstanie niepodległej Polski. Uczestnikami powstania wielkopolskiego byli przeważnie młodzi mężczyźni, którzy po latach walczyli na frontach II wojny światowej. Po jej zakończeniu kilkudziesięciu z nich przyjechało do polskiego już Koszalina, tworzyć w nim polską administrację, oświatę, handel, przemysł, kulturę. Dlatego obchody setnej rocznicy wybuchu powstania nierozerwalnie łączą się ze świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Świętować będziemy mogli również w poniedziałek, 12 listopada. Parlamentarzyści postanowili, że będzie to dzień wolny od pracy.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Parada z marszałkiem