Miasto - Tygodnik Koszaliński

Rycerze zapraszają w swoje progi

 Rycerze :: Fot: Magda Pater

Miłośnicy dawnych wieków zyskali wreszcie swoją siedzibę. W budynku przy ul. Jana z Kolna 38 działa już Gildia Rycerska. Można w niej nauczyć się łucznictwa, fechtunku, kaligrafii, a także… zagrać w planszówki.
To nowe miejsce edukacji, rozrywki i rekreacji dla osób w każdym wieku. Koszalińscy rycerze i ich damy zapraszają do swej siedziby wszystkich zainteresowanych dawnymi wiekami. O tym, że styl życia ludzi żyjących kilkaset lat temu interesuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, świadczy zainteresowanie wydarzeniami, które organizuje Koszalińska Kompania Rycerska. Są to treningi łucznicze, pokazy walk rycerskich czy tańców. Latem został otwarty Park Robin Hooda, w którym będzie można nie tylko postrzelać z łuku, ale także poczuć smak życia w rycerskim obozie.

– Istniejemy już siedemnaście lat, a do tej pory nie mieliśmy swojego stałego miejsca – informuje Bartłomiej Zielonka, Mistrz Bractwa Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej. – Dlatego bardzo się cieszymy, że udało się je pozyskać.
Gildia Rycerska to miejsce, w którym członkowie KKR będą organizować bitwy łuczników, warsztaty kaligrafii, tańców itp. Zapraszają też na imprezy urodzinowe i integracyjne w klimacie średniowiecza. W siedzibie stowarzyszenia zacznie działać szkółka łucznictwa tradycyjnego. Będzie też gdzie posłuchać wykładów o tym, jak wyglądało życie w średniowieczu. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci. W sklepiku będzie można kupić akcesoria rycerza i łucznika.
W tym miejscu można też zagrać w jedną z ponad dwustu planszówek różnego typu, m.in. RPG. Klub Gier Planszowych, który prowadzi Koszalińska Kompania Rycerska, zajął drugie miejsce w Polsce, czego skutkiem będzie otrzymanie kolejnych, nowych gier. Gildia wypożycza też planszówki do domu na tydzień.
– Wiele gier nawiązuje do wydarzeń historycznych, w tym średniowiecznych – zaznacza Bartłomiej Zielonka. – Stanowią więc formę nauczania o dawnych czasach. Jako stowarzyszenie stawiamy też na edukację, stąd pomysł umożliwienia zagrania w planszówki na miejscu lub w domu.
(ejm)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Rycerze zapraszają w swoje progi