Miasto - Tygodnik Koszaliński

Mediateka dla wszystkich pokoleń

 Fonoteka :: Fot: Magda Pater

Szykują się zmiany w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Powstaje nowoczesna mediateka z dostępem do niezwykle bogatych i atrakcyjnych zbiorów płyt analogowych, kompaktowych, a także audiobooków.
–Wygospodarowaliśmy środki z własnych zasobów – mówi dyrektor KBP Dariusz Pawlikowski. – Mediatekę zlokalizowaliśmy bliżej czytelnika, w miejscu, gdzie dotychczas było informatorskim a przedtem katalogi tradycyjne i komputerowe. Będzie tu także nieduża estrada, które posłuży, jako miejsce odsłuchiwania czy przesłuchiwania płyt przed wypożyczeniem oraz do prezentacji czy nawet minikoncertów twórców muzyki. Chcemy, by zaglądali tu nie tylko młodzi czytelnicy, swobodnie poruszający się w świecie mediów i techniki. To będzie miejsce przyjazne dla czytelnika w każdym wieku. Biblioteka ma obecnie blisko 10 tys. płyt analogowych oraz tyle samo kompaktów i audiobooków. I wciąż kupuje nowości. Czy to wszystko będzie można wypożyczać? – Nie – odpowiada zdecydowanie Małgorzata Weiss, kierowniczka oddziału zbiorów audiowizualnych. – Niektóre będą tylko do odsłuchu na miejscu. Mamy sporo białych kruków, których nie wypożyczamy nigdy.
Te najbielsze „kruki” to np. płyta Jean-Michela Jarre’a nagrana w USA około 1989 r., pierwsze płyty AC/DC, Black Sabbath, Sex Pistols czy legendarnego zespołu Creedens. Pytana o nagrania polskich wykonawców muzyki rozrywkowej i klasycznej Małgorzata Weiss mówi: – Z lat 60.-70. ub.w. mamy wszystko. Ale mamy też „Pana Tadeusza” na płytach analogowych, dwanaście ksiąg na dwunastu płytach czytane przez Adama Hanuszkiewicza. Oczywiście, jest też muzyka klasyczna w najlepszych wykonaniach, z Chopina też wszystko. Mamy także filmy na VHS i DVD.
Jeśli ktoś z czytelników ma w domu czarne płyty analogowe i chce, by mogli z nich korzystać inni – może je przynieść do biblioteki. – Jak się okaże, że już takie mamy, przekażemy do book crossingu – zapewnia Małgorzata Weiss. – A może pomyślimy o giełdzie płytowej... Mediateka będzie otwarta wiosną, ale już teraz uczulamy czytelników, by obserwowali roboty. – Wkrótce zacznie powstawać na jej ścianie mural – zdradza dyrektor. – Wykona go koszaliński twórca. To zresztą kolejny mural w naszych wnętrzach.
Co się stanie z pomieszczeniami do tej pory zajmowanymi przez oddział zbiorów audiowizualnych? Pozostaną, jako biuro i miejsce do opracowywania zbiorów. Sala odsłuchowa zaś musi poczekać na zebranie kolejnych środków potrzebnych na jej unowocześnienie, w tym zakup nowego sprzętu. Dotychczasowy po prostu się zużył i zestarzał.

(dj)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Mediateka dla wszystkich pokoleń