25-lecie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych

Obchody 25-lecia CSSP :: Fot: Magda Pater

20 lipca jednostka wojskowa obchodziła swoje święto. Jubileusz był połączony z przysięgą wojskową studentów Legii Akademickiej. Oprócz tego nie zabrakło pokazów sprzętu m.in. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, 12. Brygady Zmechanizowanej, Wojsk Obrony Terytorialnej.

130 studentów ukończyło szkolenie w ramach programu Legii Akademickiej. Od teraz posiadają stopień starszego szeregowego. – Bywało ciężko, ale nie przyjechaliśmy tu na wakacje. Jestem zadowolony ze szkolenia. Wiążę swoją przyszłość ze służbą wojskową – mówił st. szer. Jakub Kubiak, student Legii Akademickiej.

– Chcę zostać żołnierzem zawodowym, a to jest dobry początek. Podczas szkolenia było dużo taktyki, zadań w terenie, nauki m.in. regulaminów i, oczywiście, musztra – opowiadał st. szer. Dawid Serafin, student Legii Akademickiej.

– Zgłosiłam się na szkolenie, żeby przeżyć jakąś przygodę. Kto wie, może w przyszłości zostanę zawodowym żołnierzem – mówiła st. szer. Patrycja Dadasiewicz, studentka Legii Akademickiej. Program Legii Akademickiej ponownie został uruchomiony w 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecnie bierze w nim udział 60 uczelni w Polsce. Chodzi m.in. o przywrócenie idei ochotniczego szkolenia studentów.

– Legia Akademicka jest dobrowolnym wyborem studentów. Składa się z dwóch modułów. Pierwszym z nich jest szkoleniem podstawowym i trwa trzy tygodnie. Był to bardzo intensywny czas. Studenci przeszli m.in. szkolenie strzeleckie, prawne i musztrę. Było mało czasu, ale wykorzystany został do maksimum. Szkolenie zakończone jest przysięgą wojskową – tłumaczy kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Studentów podczas przysięgi wspierały rodziny.

– Mój syn stoi w pierwszym rzędzie i dzisiaj będzie przysięgał. Ja sam przed wieloma laty również składałem przysięgę wojskową. Duma rozpiera, bo w dzisiejszych czasach zasadniczej służby już nie ma, a mój syn sam wybrał taką drogę – podkreślał Tomasz Kubiak, ojciec studenta. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych obchodziło 25-lecie istnienia. Wszystko zaczęło się w 1994 roku pod nazwą Centrum Szkolenia Obrony Przeciwlotniczej.

– Centrum Szkolenia Sił Powietrznych jest miejscem, gdzie szkolą się kadry wojsk obrony przeciwlotniczej, wojsk radiotechnicznych, walk i rozpoznania radioelektronicznego. Ponadto prowadzimy dla wszystkich lektorat z języków obcych. Jeśli chodzi o trzon dydaktyczny i administracyjny to placówka liczy obecnie około 350 osób – dodaje kpt. Jarosław Barczewski. Drugi moduł Legii Akademickiej to szkolenie podoficerskie, które trwa również 21 dni. Zakończone jest egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

(mw)