Zawsze czułam się Polką

Pani Wiktoria Wysocka jest już koszalinianką :: Fot: Magda Pater

Wiktoria Wysocka nie mówi po polsku, ale w sercu jest naszą rodaczką w stu procentach. Po dziesięciu latach starań dotychczasowa mieszkanka Krasnoarmiejska w Kazachstanie może osiedlić się w kraju swoich przodków.

Jej dziadkowie byli Polakami. Nosili nazwiska: Wysocki, Piasecka, Kraśnicka i Lubikowska. W 1936 roku zostali wywiezieni do Kazachstanu ze wsi obok miasta Chmielnickij. – Odkąd pamiętam moja babcia mówiła do mnie po polsku – przyznaje nowa mieszkanka Koszalina. – Często podkreślała, że jesteśmy Polakami. Dlatego bardzo chciałam osiedlić się w naszej ojczyźnie. Polska bardzo mi się podoba. A Koszalin to szczególnie piękne miasto, w dodatku położone blisko morza, nad którym zawsze chciałam mieszkać. Poza tym są tu teatr, filharmonia. Dlatego wybrałam to miasto na miejsce docelowe swojego zamieszkania. Bardzo się cieszę, że tutaj w końcu jestem. Chcę tu normalnie żyć, pracować. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli w przyjeździe do Koszalina, szczególnie pani Marii Lis z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego. To złota kobieta, która okazała mi wiele serca. Pani Wiktoria 1 sierpnia otrzymała polski dowód osobisty z rąk Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina. Ma wyższe wykształcenie i jeszcze nie opanowała w pełni języka polskiego, dlatego na początku września 2019 r. wyjedzie na obóz adaptacyjno-językowy do Gdańska.

W ciągu ostatnich dwóch lat w Koszalinie osiedliły się trzy rodziny. Wszyscy repatrianci przez rok od przyjazdu do Polski mogą liczyć na pomoc państwa i samorządu oraz dostawać specjalny zasiłek w wysokości 700 zł. Lokalne władze dostają pieniądze na remont mieszkań i ich wyposażenie. Urzędnicy pomagają w załatwianiu spraw administracyjnych.

W styczniu 2020 r. przyjadą do Koszalina kolejne dwie rodziny repatriantów. Władze miasta już podpisały porozumienia z wojewodą zachodniopomorskim w sprawie dotacji na remont mieszkań. Dotacja wynosi 330 tys. zł. Zarząd Budynków Mieszkalnych zaczyna właśnie ich remont. Prezydent Koszalina rozpoczął kolejne postępowanie w sprawie przyjazdu następnych trzech rodzin z Kazachstanu. Planowany termin podejmowania uchwały na sesji Rady Miejskiej w tej sprawie to październik 2019 r. Przyjazd tych rodzin do Koszalina szacowany jest na wrzesień-grudzień 2020 r.

(ejm)