Miasto - Tygodnik Koszaliński

W trudnej sytuacji

Mieszkańcy osiedla Lubiatowo stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ w tej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego musieli wybrać jeden projekt spośród aż sześciu zatwierdzonych pomysłów. Wszystko dlatego, ponieważ ich wspólny koszt przekraczałby maksymalną kwotę dotacji w wysokości 114 tysięcy złotych.

Cztery z pomysłów dotyczą rozwoju infrastruktury, a dwa rekreacji. Autorem jednego z nich jest Daniel Łaszcz. Oświecenie ul. Światowida w postaci zakupu i instalacji 10 lamp ledowych wyposażonych w wiatrak oraz po dwa ogniwa fotowoltaniczne w celu poprawy bezpieczeństwa tego odcinka wyceniono na 91 tysięcy złotych.
Podobny pomysł mieli mieszkańcy innej części Lubiatowa. Małgorzata Dackiewicz oraz Dariusz Owsiak wnioskują o zakup i instalację 7 lamp solarnych na określonych odcinkach: ul. Ptasia (3 sztuki), ul. Strusia (3 sztuki), ul. Kacza (1 sztuka). Koszt inwestycji to 75 tysięcy złotych. Kolejna zaakceptowana inicjatywa to instalacja i montaż 8 lamp solarnych przy pasie drogowym przy przy ul. Macieja, Bartłomieja, Mścisława, Serwacego oraz Bonifacego. Projekt wyceniono na 80 tysięcy złotych. Autorzy to Anna Bogdanowicz i Cezary Nowak.

Ostatni projekt dotyczący infrastruktury również nawiązywał do kwestii oświetlenia. Jego pomysłodawcą jest Konrad Wanowicz. Sugeruje on w nim zakup oraz montaż sześciu lamp solarno-hybrydowych przy ul. Bartłomieja, Bonifacego, Pankracego oraz Serwacego. Koszt to jedynie 40 tysięcy złotych.

Wśród pomysłów nawiązujących do rekreacji zaproponowano utworzenie przystanku rowerowego wraz z miejscem do wypoczynku. Projekt zakłada montaż zadaszonej drewnianej wiaty z siedziskami , trzech stojaków rowerowych, tablicy informującej o dostępnych trasach rowerowych w okolicy, trzech ławek ze stołami do spożywania posiłków, pompy do wody pitnej, dwóch śmietników oraz wykonanie różnorodnych prac porządkowych na działce i wykonanie tymczasowego zjazdu z ul. Lubiatowskiej na teren przystanku rowerowego oraz wyznaczenie miejsca na plac zabaw. Projekt ten wykorzystuje w pełni pulę z KBO, co oznacza, że wyceniono go na 114 tysięcy złotych. Jego autorami są Hanna Moroz i Tomasz Brzęczek.

Koszt ostatniego z pomysłów osiedlowych wynosi 106.200 zł, a jego pomysłodawcami są Krzysztof Jabłoński, Piotr Macioszek oraz Stowarzyszenie Przyjaciele Lubiatowa Koszalin. Dotyczy on budowy dwóch urządzeń rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w Parku Naturalnym przy ul. Pigwowej. W pobliżu sprzętu miałyby zostać zamontowane także latarnie, ławki, stoliki oraz kosze na śmieci.

Po gorącej dyskusji mieszkańcy przyznali w końcu, że najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie pieniędzy w oświetlenie ulic i obiektów. Która część osiedla zyska jednak to udogodnienie, okaże się podczas głosowania ogólnego.

(at)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: W trudnej sytuacji