Koncert podwójnie jubileuszowy

Jubileusz CR Na Pięterku :: Fot: Magda Pater

Jubileusz 30-lecia działalności Centrum Rozrywki „Na Pięterku” KSM „Przylesie” postanowiło uczcić koncertem z udziałem kolejnego jubilata – Grupy Jazzowej „Dixieland”. Ten zespół od 25 lat specjalizuje się w standardach jazzowych. Koncert jubileuszowy odbył się 22 listopada i zgromadził licznych gości kochających i „Pięterko” i jazzowe evergreeny.

„Pięterko” – znane i lubiane
Gospodarzami wieczoru byli wieloletnia kierowniczka CR „Na Pięterku” Kazimiera Talko-Hryncewicz oraz Robert Szewel. Warto podkreślić, że koncert zgromadził wielu znamienitych gości, z prezydentem Koszalina, Piotrem Jedlińskim i ks. Kazimierze Bednarskim, proboszczem parafii p.w. Ducha Świętego. Nie mogło zabraknąć Kazimierza Okińczyca, prezesa zarządu KSM „Przylesie”.

Zanim scenę opanowali artyści, zgodnie z jubileuszową tradycja przypomniano – także w filmie zrealizowanym przez Telewizję Kablową Koszalin – najbardziej znaczące wydarzenia, które tworzyły historię placówki. A było ich bardzo wiele, bo „Pięterko” znacząco zapisało się w koszalińskiej kulturze. Tutaj działało założone przez niezapomnianego Bogusia Laskowskiego Bractwo Artystyczne „Strych”- „kuźnia” wielu muzycznych i teatralnych talentów. Tu pierwsze artystyczne kroki stawiali Ewa i Maciej Osada-Sobczyńscy oraz zakochana w piosence poetyckiej „dziewczyna z gitarą”, czyli Ola Kostka, obecnie związana z telewizyjną Dwójką. Cenną inicjatywą Bractwa był jeden z piękniejszych koszalińskich festiwali – Ogólnopolskie Spotkania z Poezją Śpiewaną „Bursztynowa Łezka”, dzięki któremu koszalinianie mogli przeżywać wzruszenia w „Krainie Łagodności”.

Znane nazwiska i artystyczne wydarzenia
„Pięterko” gościło wielu artystów z nurtu ambitnej piosenki literackiej – m.in. Katarzynę Skrzynecką, Michała Bajora, Mirosława Czyżykiewicza, Leszka Długosza, Jacka Kaczmarskiego, Mariana Opanię, Tadeusza Woźniaka i Andrzeja Sikorowskiego. Ale nie tylko muzyka stała się artystyczną wizytówką „Pięterka”. W CR rozpoczynała działalność Szkoła Tańca „Astra” prowadzona przez Marlenę i Sławomira Krawczyków. Warto wymienić wybory Miss i Mister Małolatów, eliminacje do telewizyjnego programu „Od przedszkola do Opola”, benefisy znanych koszalinian, wystawy plastyczne, uroczystości rodzinne i spotkania z okazji Andrzejek, Mikołajek, bale Sylwestrowe oraz liczne festyny, w tym kolejne edycje „Letnich Spotkań z Folklorem”. Dla najmłodszych organizowany jest letni i zimowy wypoczynek oraz imprezy z okazji Dnia Dziecka. Młodzi i nieco starsi mieszkańcy osiedla Przylesie mają możliwość rozwijania artystycznych talentów w licznych sekcjach zainteresowań. Przy tak bogatej ofercie trudno się dziwić, że gościnne progi CR„Na Pięterku” przekracza rocznie około trzydzieści osiem tysięcy osób.

25 lat ze starym, dobrym jazzem
Grupa „Dixieland”, dzięki której koszalinianie pokochali jazz, powstała w 1994 roku z inicjatywy Jana Schwarzlose. Wówczas zespół nosił nazwę „Johny Band”. Z czasem zmieniła się nazwa, ale niezmienny pozostał repertuar grupy, czyli standardy jazzowe. Poznajmy artystów tworzących obecnie grupę „Dixieland”. To Henryk Chińczak, Edward Klepczyński, Jerzy Kujawa, Zdzisław Olszewski, Paweł Pyda, Marian Raatz i Bolesław Zawadzki. Przez wiele lat w zespole pracował również klarnecista, Stanisław Krótki. Historia grupy „Dixieland” jest bogata w wydarzenia i artystyczne sukcesy. W 1998 roku muzycy tworzyli akompaniament do przedstawienia „Betlejem Polskie” prezentowanego w BTD. W 2004 roku ponownie zagościli na deskach koszalińskiej sceny występując w sztuce „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W roku 1999 wspólnie z krakowskim zespołem „Old Metropolitan Band” koncertowali na pikniku „Jazz na wodzie” w Rosnowie, rok później zdobyli wyróżnienie w „Jazz Festiwalu” odbywającym się na wyspie Bornholm. Z powodzeniem koncertowali w Nowogardzie i w Poznaniu. Kunszt muzyczny grupy „Dixieland” miała również okazję podziwiać publiczność niemiecka, gdyż nasi muzycy wielokrotnie koncertowali za zachodnią granicą. Ku radości sympatyków jazzu, zespół corocznie uczestniczy w organizowanych przez CR „Na Pięterku” zaduszkach jazzowych.

Muzyczna uczta jubileuszowa
Artystyczną wizytówką CK „Na Pięterku” są koncerty. Muzycznej uczty nie mogło więc zabraknąć na jubileuszowym spotkaniu. Podróż po świecie muzyki rozpoczął recital Valentiny Dus, obdarzonej pięknym głosem i pełnej wdzięku piosenkarki, która przypomniała liryczne piosenki z repertuaru Anny German. Kolejną grupą była „Osada Jazz Trio”, złożona z wokalistki Ewy Osady-Sobczyńskiej, stworzonej do łagodnych, jazzowo-soulowych klimatów, Macieja Osady-Sobczyńskiego, multiinstrumentalisty, kompozytora i aranżera oraz grającego na klarnecie i saksofonie Marcina Fijałkowskiego. Podczas spotkania artyści przypomnieli kompozycje z repertuaru słynnych wokalistów jazzowych oraz zaaranżowane na jazzową nutę przeboje muzyki rozrywkowej. Zaprezentowali również autorskie utwory Macieja Osady-Sobczyńskiego. Gorąco oklaskiwaną niespodzianką okazał się występ dzieci artystów – Basi Osady-Sobczyńskiej oraz Wojtusia Fijałkowskiego.

Ukoronowaniem jubileuszowej uczty muzycznej był niecierpliwie oczekiwany występ Grupy Jazzowej „Dixieland”. Po raz kolejny sympatyczni i zakochani w starym, dobrym jazzie artyści potwierdzili swą klasę. „Dixieland” przygotował na ten wieczór wciąż chętnie słuchane evergreeny, czyli klasykę gatunku – kompozycje Duke’a Ellingtona, Howarda Johnsona i Louisa Armstronga. Nieśmiertelne standardy były niezwykle ciepło przyjmowane przez publiczność, która ochoczo wtórowała także piosence „Ale to już było…” finalizującej jubileuszowy wieczór. Nie zabrakło również słodkiego akcentu, czyli imponujących rozmiarów urodzinowego tortu.

Izabela Nowak