Miasto - Tygodnik Koszaliński

Biblioteka jest chlubą naszej gminy

 Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki :: Fot: Archiwum

Rozmowa z Maciejem Berlickim, burmistrzem Sianowa

Czy według pana miniony rok był udany dla mieszkańców Sianowa?
– Moim zdaniem tak, bo obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, szczególnie kulturalnych, sportowych, charytatywnych. Do najważniejszych zaliczam Dni Ziemi Sianowskiej, Film Folk Festival, imprezy sportowe. W ostatnich tygodniach roku po raz kolejny na terenie gminy miały miejsce wydarzenia charytatywne: „Dziewczynki z Zapałkami”, „Terenowa Integracja dla Choinki”, bal Fundacji Jesteśmy Razem. Nie po raz pierwszy sianowianie okazali się bardzo aktywni. Widać to nie tylko po ich uczestnictwie w takich akcjach, ale także w działalności w organizacjach pozarządowych. Pod koniec zeszłego roku przygotowaliśmy Powiatowy Dzień Organizacji Pozarządowych.

Poza tym za duży sukces uważam zgodę rządu na budowę w Gorzebądzu węzła drogi ekspresowej S6. Walczyłem z warszawskimi urzędnikami, którzy nie przyjmowali do wiadomości racjonalnych argumentów, o to długo, przez większość czasu jako jedyny samorządowiec z regionu. Potem poparł mnie powiat koszaliński. Tymczasem ten węzeł, który ma powstać w ciągu dwóch, trzech lat, przyniesie ewidentną korzyść nie tylko Sianowowi, ale i Koszalinowi, bo odciąży wjazd do miasta od strony Gdańska.

Co oceniłby pan jako największe osiągnięcie sianowskiego samorządu w minionym roku?
– Za największe osiągnięcie uznaję trzy nagrody, podkreślające nasze zaangażowanie w pomoc społeczną, osobom niepełnosprawnym. Trzeci raz z rzędu nasza gmina została laureatem prestiżowego konkursu marszałka województwa zachodniopomorskiego i otrzymała tytuł Samorządowego Lidera Współpracy z NGO 2019. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” zajęła drugie miejsce w Polsce. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dostał też jedną z trzech równorzędnych nagród z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za innowacyjne i nowatorskie działania na rzecz potrzebujących.

Jakich planów nie udało się wykonać?
– Niestety, z powodu problemów z przetargami i przeprojektowywaniem nie rozpoczęliśmy niektórych inwestycji. Niektóre przesuwamy na kolejne lata i to nie ze względu na brak funduszy, ale dlatego, aby tych pieniędzy zdobyć jeszcze więcej. Przykładem takich zamierzeń jest przebudowa systemu kanalizacji. Wycofaliśmy pierwszy wniosek o dofinansowanie, aby złożyć kolejny, starając się o dostanie wyższej kwoty. To ryzykowne i trudne działania, ale mogą przynieść pożądany skutek.

Planujemy ograniczyć zakres przebudowy stadionu miejskiego, aby zmieścić się w kwocie, którą możemy wydać z naszego budżetu, dokładając dwumilionowe dofinansowanie z zewnątrz. Łącznie chcemy wydać 5,5 mln na ten cel. Oczywiście oczekiwania mieszkańców są dużo większe, bo jeśli widzą, że w gminie się dzieje dużo, to chcieliby, aby się działo jeszcze więcej. I to jest zrozumiałe. Tylko nie każde życzenie jesteśmy w stanie spełnić. Skupiamy się na tworzeniu tego, co zaspokaja potrzeby jak największej liczby osób.

Którą z ubiegłorocznych inwestycji w infrastrukturę, kulturę, sport uznaje pan za najważniejszą i dlaczego?
– Z inwestycji w infrastrukturę to powiatowa droga do Sieciemina i magistrala wodociągowa, która wyłączyła nam z użycia kilka starych ujęć wody w wioskach: Skibno, Sucha Koszalińska, Osieki i Kleszcze. Obecnie mamy tylko nowoczesne ujęcie wody w Sianowie. Do tego oczywiście remonty chodników. Te inwestycje pochłonęły najwięcej pieniędzy.

Na jaką dziedzinę życia samorząd przeznaczy w tym roku najwięcej pieniędzy z miejskiego budżetu?
– Jak zwykle będą to: opieka społeczna i oświata, administracja i kultura. W budżecie tegorocznym, którego dochody zaplanowaliśmy na 70 mln zł, 19 mln zł chcemy wydać na inwestycje. Najważniejsze z nich to budowa kanalizacji w Kłosie i Gorzebądzu, budowa drogi w Skwierzynce, przebudowa stadionu i, wspólnie z powiatem, remont ulicy Dworcowej w Skibnie. Do tego remonty kolejnych chodników. Rozpoczniemy też budowę Centrum Nauki na placu pod Lipami. Stanie ono w miejscu pomnika dziewczynek z zapałkami. W 2021 r. chcemy zacząć przebudowę tego placu. Oczywiście nasz samorząd też dotknął kryzys finansowy, ale w tym roku nie będzie najgorzej. Pilnowaliśmy budżetu w ostatnich latach i dostaliśmy dofinansowanie na planowane inwestycje, więc mamy na nie fundusze. W kolejnych latach już tak dobrze nie będzie.

Pod koniec zeszłego roku Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów po raz kolejny została wysoko oceniona w rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. Tym razem zajęła drugie miejsce w Polsce, a rok temu była najlepsza. Jaka jest tajemnica tych sukcesów?
– Jest nią ciężka praca wszystkich pracowników części bibliotecznej, razem z filiami, a wiem, że kiedy łączyliśmy bibliotekę z centrum kultury, niektórzy się bali, że biblioteka będzie marginalizowana. Okazało się, że jest inaczej, bo dzięki połączeniu z centrum kultury może działać jeszcze prężniej. Samorząd sianowski nie żałuje pieniędzy na kulturę, bo doceniamy jej znaczenie. Dzięki temu biblioteka podejmuje wiele działań innowacyjnych, aby przyciągnąć do siebie mieszkańców nie tylko naszej gminy. Jesteśmy z niej dumni. Ta placówka przynosi nam chlubę.

Rozmawiała Ewa Marczak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Biblioteka jest chlubą naszej gminy