Miasto - Tygodnik Koszaliński

Galerie handlowe, jakich nie znamy

 Emka :: Fot: Magda Pater

Od 4 maja ruszył kolejny etap odmrażania gospodarki. Galerie handlowe są znowu ogólnodostępne, ale na nowych zasadach. Już na wejściu są przygotowane płyny dezynfekcyjne. Na posadzce widać zaznaczone taśmami odpowiednie odstępy. Wszystko po to, żeby choć na chwilę nie zapomnieć, że to wcale nie koniec pandemii. Pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych otrzymali wytyczne i pilnują chociażby limitu liczby osób. Na jedną ma przypadać 15 mkw.

W internecie aż szumi, że wiele sieciowych sklepów decyduje się na wypowiedzenie najmu w galeriach handlowych. Niektórzy najemcy nie wierzą, że ludzie tłumnie będą wybierać się na zakupy, ale również nie chcą płacić dotychczasowych czynszów. Jakie to będą sklepy w Koszalinie? Dowiemy się zapewne już niebawem. Na pewno nie można powiedzieć, że centra halowe święcą pustkami. W dzień otwarcia galerii widać było, że wielu mieszkańców przyszło z czystej ciekawości, zobaczyć, jak teraz będzie wyglądało funkcjonowanie sklepów wielkopowierzchniowych.
Czy dobrze, że galerie są otwarte? Myślę, że tak. Powinny być. Zawsze przestrzegam zasad, więc i w takim miejscu zamierzam – mówi mieszkaniec Koszalina.
Dla mnie to obojętnie czy sklepy są zamknięte w galerii, czy otwarte – odpowiada kolejny klient galerii handlowej, którego spotykamy na zakupach.
Ja rzadko przychodzę po wielkie zakupy. Pewnie, niech będą otwarte, tylko niech ludzie zachowują dystans – podkreśla znaczenie zachowania zasad bezpieczeństwa odwiedzająca galerię koszalinianka.

Jedną z najdłuższych kolejek, jaka rzuciła się od razu w oczy, była kolejka do sklepu obuwniczego. Już przy wejściu na klientów czeka wyznaczony pracownik, który jest odpowiedzialny za liczenie wchodzących i udostępnienie środków dezynfekcyjnych. W niektórych sklepach, gdzie nie ma koszyków, dostaniemy plastikowy numerek w kształcie podstawki na zdjęcia albo klips, który często przypinany jest do odzieży. Na tej podstawie pracownik wie, ile osób znajduje się w danej chwili w sklepie. W galeriach handlowych zwiększyła się liczba ochroniarzy, którzy pilnują m.in. czy przy ławkach nie gromadzą się klienci. W niektórych w ogóle zrezygnowano z foteli i innych miejsc siedzących, żeby nie stwarzać niezręcznych sytuacji.

Obowiązkowo wybierając się do galerii musimy mieć zakryte usta i nos (z wyjątkiem dzieci do lat 4). Wymagane jest noszenie rękawiczek. Zmieniła się również zasada stawiania samochodów na parkingu i wzrosło utrzymanie czystości w toaletach.  Na terenie galerii musimy przede wszystkim zachować odległość dwóch metrów. Toalety dezynfekowane są co pół godziny. Na parkingu powinniśmy postawić nasz pojazd na co drugim miejscu. Jeśli nie będzie takiej możliwości, to musimy zwrócić uwagę, żeby druga osoba nie była obok nas – mówi Jacek Sikorski, dyrektor galerii Emka.
Przebieralnie powinny być dezynfekowane po każdym kliencie, jednak nie we wszystkich sklepach są one czynne. W centrach handlowych powstały specjalne izolatki dla osób z objawami choroby. - Mamy wydzielone pomieszczenie, gdzie będziemy kierować osoby, u których zauważymy kaszel czy gorączkę. W pierwszej kolejności zostaje powiadamiany kierownik ochrony, a on reaguje i tam klient będzie czekał na przyjazd służb sanitarnych – dodaje Jacek Sikorski.
Jak wynika z najnowszego rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw, wyspy handlowe mogą funkcjonować, ale na określonych zasadach. - Wyspy mogą być otwarte, jeśli mają pleksę, oddzielającą sprzedawcę od klienta. Muszą być w nich również zapewnione płyny do dezynfekcji – tłumaczy Jacek Sikorski

W galerii handlowej, w co najmniej jednym miejscu powinna być możliwość kupienia maski ochronnej. Są one w specjalnych automatach, ale najczęściej klientów kieruje się do aptek. W dalszym ciągu w galeriach nie mogą funkcjonować kluby fitness, kina, place zabaw oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie, ale tylko i wyłącznie na wynos. Warto również podkreślić, że od 4 maja nie obowiązują już godziny dla seniorów, galerie handlowe są dostępne dla klientów w godzinach takich samych jak przed pandemią.

Magdalena Wojtaszek

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Oglądasz teraz: Galerie handlowe, jakich nie znamy