Good Vibe rusza miasto!

Po raz 11. festiwal dobrych muzycznych wibracji rozpoczął się w Koszalinie. Na kilku scenach w różnych punktach miasta do końca wakacji będą grać młodzi, ciekawi i oryginalni przedstawiciele polskiego jazzu, funku, soulu, elektroniki i hip-hopu. W tym roku festiwal wszczepił się w przestrzeń miejską jeszcze bardziej niż dotychczas.

- Podczas tegorocznej edycji koncerty zaplanowane są wyłącznie w plenerze. Świadomie zrezygnowaliśmy z zamkniętych sal, aby eksplorować ciekawe zakamarki Koszalina. Jak co roku wystąpią młode składy z kręgu takich gatunków muzycznych, jak: jazz, soul, elektronika. Wybraliśmy tajemnicze miejsca, tak, by stworzyć w nich klimat letniej atmosfery i dobrych wibracji – tłumaczył podczas otwarcia festiwalu Mateusz Prus, jego pomysłodawca. Pierwszy koncert odbył się na podwórku remontowanej siedziby Pracowni Pozarządowej przy ulicy Podgórnej 16, w tym samym miejscu, gdzie kilka tygodni wcześniej zorganizowano Festiwal Organizacji Pozarządowych. Na scenie zagrali Jazxing (live band) oraz Tropiki. – Good Vibe to znany nam festiwal – mówią Mateusz Filipiuk i Jakub Sautycz z gdańskiego Jazxing. – Nasi znajomi grywali na tym festiwalu i potwierdza się ich zdanie, że jest tutaj niepowtarzalna atmosfera, jest klimatycznie i z dobrym właśnie vibe. My gramy ze sobą już od 13 lat, wydaliśmy kilka płyt, także na winylu, udało nam się nagrywać w studiu w Wielkiej Brytanii. Muzyka, którą tworzymy, z pogranicza jazzu, disco, elektro ma się dobrze, ludzi rusza nasze granie, a to jest najważniejsze. Takie festiwale są na to dowodem – podsumowuje duet.

Kameralne miejsce, leżaki, dobra muzyka i kawa przyciągnęły na pierwszy festiwalowy koncert mieszkańców miasta, którzy koszaliński festiwal już dobrze znają. – Od kilku edycji jestem co roku na festiwalu – mówi Paulina, która na koncert wybrała się z koleżankami. – Jest to jedno z ciekawszych kulturalnych wydarzeń w naszym mieście, jest przyjemny klimat, muzyka pasuje do letnich wieczorów, można się wyluzować, spotkać znajomych, posłuchać ciekawych zespołów, odkryć coś nowego – tłumaczą swoje przyjście koleżanki Pauliny.

W ramach tegorocznej edycji odbędą się jeszcze trzy koncerty, każdy w innej miejscówce. Od początku istnienia celem festiwalu było pokazywanie miejsc Koszalina, które są interesujące i nieoczywiste. Koncerty odbywały się już na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie, na dziedzińcu Politechniki Koszalińskiej, na dachu Centrum Handlowego Forum Koszalin, na parkingach, na skwerach, w podwórkach. – Zawsze wybieramy ciekawe zakątki naszego miasta, żeby pokazać, że ono potrafi żyć, tętnić dobrą energią. Te miejsca korespondują z muzyką, która prezentujemy na festiwalu. Razem z naszymi słuchaczami tworzy to właśnie tę wyjątkową atmosferę Good Vibe – tłumaczy Mateusz Prus.

Fani festiwalowych dźwięków już w najbliższą sobotę, 23 czerwca, na Tarasie Pod Bookiem (park za Koszalińską Biblioteką Publiczną) będą mogli posłuchać specjalnego Good Vibe Friends Jam. Zaprezentują się przyjaciele festiwalu, muzycy, którzy już podczas GV występowali i wracają do Koszalina z sentymentem, czyli Eskaubei & Tomek Nowak Quartet plus lokalni muzycy. Formuła otwartego jamu jeszcze bardziej podkreśli festiwalową filozofię „na luzie”. Koncert organizowany jest wspólnie z Dzikim Dżinsem i Koszalińską Biblioteką Publiczną.

Ciekawa propozycja festiwalowa czeka na słuchaczy 1 lipca, bowiem koncert odbędzie się na dziedzińcu pustostanu przy placu Wolności 4 (obok poczty głównej, naprzeciwko hali sportowej „ekonoma”). To pierwsza i jedyna okazja, by zobaczyć to miejsce w aranżacji koncertowej, żeby móc tam wejść i samemu przekonać się, jak ten oryginalny i rozpoznawalny w Koszalinie budynek wygląda. Na scenie zagra Zima Stulecia. W tym miejscu odbędą się dwa festiwalowe koncerty. Dla tych, którzy nie zdąża 1 lipca, będzie okazja jeszcze 26 sierpnia. Podczas oficjalnego zakończenia festiwalu na tym samym dziedzińcu zagra Hinode Tapes, Nene Heroine. Wszystkie koncerty startują o godzinie 19.
Festiwal organizowany jest dzięki parterom i sponsorom, otrzymał on również dotację z Miasta Koszalina oraz Województwa Zachodniopomorskiego. Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia oraz w mediach społecznościowych.

Marcelina Marciniak