Jeżeli elektrownia atomowa w ogóle powstanie, to na pewno nie w Gąskach

Stanisław Gawłowski ::Fot.Mariusz Czajkowski

Rozmowa ze Stanisławem Gawłowskim, wiceministrem ochrony środowiska, posłem Platformy Obywatelskiej z Koszalina

Pamięta pan darłowskie EKO „Czuwanie”?
– Oczywiście. To był czas niemal tuż po katastrofie w elektrowni czarnobylskiej. Również z powodu ogromnej niewiedzy, Polacy obawiali się wszystkiego, co miało związek z atomem.

Plany budowy pod Darłowem elektrowni pobudziły do działania społeczność lokalną. Protesty były niezwykle intensywne, trwały wiele miesięcy.

Czy przypominały dzisiejsze – wokół Gąsek?

– Tamte były także antysystemowe. Ludzi protestowali przeciwko elektrowni również dlatego, że inicjatywa jej budowy wyszła od władz komunistycznych, do których nikt nie miał zaufania. Protesty inicjowały organizacje i instytucje podziemne, niezależne od aparatu urzędniczego.

Brał pan udział w tych protestach?

– Angażowałem się wówczas w działania Ruchu Wolność i Pokój [WiP – pacyfistyczne, antykomunistyczne ugrupowanie działające w latach 1985-1992 – dop. pp], który był bardzo aktywnym uczestnikiem protestów wobec budowy elektrowni atomowej pod Darłowem. Byłem jednym ze współorganizatorów EKO „Czuwania”.

Czy w Gąskach powstanie elektrownia atomowa?

– Nie. Nie powstanie.

Tak zdecydowanie?

Tak. Już sam pomysł budowy elektrowni atomowej jest odległy. Minister Skarbu mówi jednoznacznie: jesteśmy zainteresowani rozwojem energetyki związanej z gazem łupkowym, nie angażujemy się w powstanie elektrowni atomowej.

Więcej w najnowszym wydaniu  TYGODNIKA MIASTO