DZIECI Z KOSZALINA PISZĄ LISTY DO ZIEMI

Dzieci::Fot;Mariusz Czqjkowski

Koszalin znalazł się w gronie ponad 120 miast i gmin, które już przystąpiły do jednej z największych w tym roku akcji ekologicznych w Polsce. „Listy dla Ziemi” to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej.

W wydarzeniu ma wziąć udział blisko milion osób w całej Polsce.Głównymi celami Listów dla Ziemi są: edukacja ekologiczna oraz promowanie ważnego dla samorządów tematu  segregacji odpadów i recyclingu.

Pomysł, na który wpadła bielska fundacja, jest bardzo prosty. Dzieci z gmin, które zgłosiły chęć udziału w projekcie, w kwietniu - podczas zajęć szkolnych - na specjalnym ekologicznym papierze (zrobionym z makulatury) będą pisać  listy. Ich tematyka może być związana m.in. z gospodarką odpadami, a zatem z tematem dziś  bardzo aktualnym ze względu na wchodzącą w życie ustawę śmieciową.

Dzieci zabiorą listy do domów i przekażą je dorosłym: rodzicom, dziadkom, wujkom. W ten sposób edukacja będzie miała podwójny wymiar. Uczniowie – chcąc napisać list – będą musieli zapoznać się z omawianym tematem, dorośli – zawsze zainteresowani tym, co ich pociechy robią w szkole – przeczytają przyniesione prace i razem ze swoimi dziećmi będą mieli szansę zrobić coś dla środowiska.

Koszalińskie placówki oświatowe zostały zaproszone do udziału w akcji, otrzymując papier listowy, na którym napiszą listy dla Ziemi. Każda placówka została poproszona o przekazanie najpiękniejszego listu do Urzędu Miejskiego w Koszalinie celem ich wyeksponowania.

Główne obchody akcji odbędą się  30 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół Sportowych w Koszalinie w godz. 10.00 – 11.00. Udział w pisaniu listów weźmie młodzież szkolna oraz zaproszeni goście. Wśród zaproszonych gości będą m.in. prezydent Piotr Jedliński, zastępca prezydenta Andrzej Kierzek,  dziennikarze, przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną środowiska.