„Przylesie” w gronie najlepszych firm

Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie” została laureatem konkursu „Dobra Firma 2022”. Nagrody przyznaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Była to druga edycja konkursu. Wyróżnienia przyznawane są najlepszym innowatorom, inwestorom, pracodawcom oraz najbardziej efektywnym przedsiębiorstwom. KSM „Przylesie” otrzymała nagrodę w kategorii „Najlepszy Inwestor i Firma Wspierająca Inwestycje”.

Laureaci konkursu wybierani są w kilku etapach. Eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przeanalizowali kilkuletnie wyniki finansowe, profile działalności, potencjał innowacyjny i rozwojowy oraz reputację szerokiej listy firm z całej Polski. – Ta nagroda tylko potwierdza, że jesteśmy solidnym inwestorem. Jesteśmy też solidnym płatnikiem, szanujemy przedsiębiorców, którzy z nami współpracują. Jesteśmy wymagający, ale solidni. To wyróżnienie zostało nadane w oparciu o informację wywiadowni gospodarczych, gdzie pod uwagę brano wyniki finansowo-gospodarcze, nakłady na inwestycje, zakres przedsięwzięć, ale też opinie przedsiębiorców, z którymi współpracujemy. Jest się z czego cieszyć. To jest efekt pracy Zarządu, całej kadry kierowniczej, działaczy spółdzielczych. Warto coś takiego robić i to cieszy, że ktoś to zauważa – podkreśla Kazimierz Okińczyc, prezes KSM „Przylesie”.

Wśród nagrodzonych znalazły się również spółki m.in. z branży audiowizualnej, ciepłowniczej, tytoniowej, hodowli roślin czy konserwacji sprzętu przemysłowego. Wyróżnione firmy, jak podkreśla kapituła, są nastawione na rozwój, otwartość i gotowość na zmiany oraz przedsiębiorczość inwestorów. Organizatorzy konkursu podkreślają też, że w tych niełatwych czasach pandemii, a obecnie wojny i wysokiej inflacji w kraju, szczególnie trzeba zwracać uwagę na prężnie działające polskie firmy. – Jeśli chodzi o inwestycje, plany mamy dość szerokie. Niestety, obecnie budownictwo mieszkaniowe cierpi na coraz mniejsze możliwości uzyskiwania kredytów. Młodzi ludzie miewają też problemy z ich spłatą. Utrata zdolności kredytowej powoduje to, że praktycznie popyt na nowe mieszkania w Koszalinie zamarł. Trzeba jakiś czas wytrzymać. Mamy już pozwolenie na kolejną budowę. Prawdopodobnie niedługo zaczniemy projektować kolejne budynki przy Wańkowicza. Jesteśmy na to przygotowani. Mamy tereny, możliwości, ale musi być klient, kontrahent. My i tak znaczną część mieszkań wynajmujemy. Już mamy w wynajmie ponad 400 mieszkań. Więc można powiedzieć, że 400 rodzin nie wisi u pana prezydenta na klamce, nie czeka na mieszkanie. U nas też wynajmują mieszkania osoby spoza Koszalina, tu przyjeżdżają, tutaj się meldują. Liczba mieszkańców Koszalina, co prawda, zmniejsza się, ale może dzięki temu te zmiany nie są aż tak gwałtowne – mówi prezes Kazimierz Okińczyc.

KSM „Przylesie” to największa spółdzielnia mieszkaniowa na Pomorzu Środkowym i jedna z największych w Polsce. Zarządza m.in. 9248 lokalami mieszkalnymi, 244 lokalami użytkowymi i 451 garażami wolnostojącymi.

(mw)

Fot. A. Ładowski