Każdy ma prawo do godności i szacunku

Od 16 do 20 maja trwały w Koszalinie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizatorem były koszalińskie koła Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Na tegoroczny program złożyło się wiele działań, wiele z nich było widocznych na ulicach miasta. Najważniejszym słowem w nazwie cyklu działań jest „godność’. – Pracuję na rzecz osób niepełnosprawnych już 20 lat – mówi Joanna Zduńska, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 PSONI. – Stosunek do osób niepełnoprawnych przez te lata zauważalnie się zmienił. Nie zdarzają się już reakcje negatywne, gdy grupa naszych podopiecznych idzie ulicą, wchodzi do kina czy parku. Niepełnosprawni grają w filmach i w reklamach, pracują, żyją samodzielnie w mieszkaniach treningowych. Ale to nie znaczy, że jest tak, jak powinno być. My robimy wszystko, by to nadal poprawiać – wychodzimy na zewnątrz, pojawiamy się w przestrzeni społecznej, w teatrze, na koncertach. Są szkoły integracyjne, gdzie dzieci niepełnosprawne uczą się razem z tymi „w normie”. Zmienia się też społeczna wiedza i świadomość, że takie osoby są wśród nas, w naszych rodzinach. I mają prawo do swojego życia, szacunku i godności właśnie. Naszą pracą powoli oswajamy niepełnosprawność intelektualną.

Co zatem się działo w Koszalinie w te dni? Ważnym elementem były dni otwarte placówek PSONI przy ul. Budowniczych 6 i Wyspiańskiego 4. Do podopiecznych przychodziły grupy dzieci i młodzieży z koszalińskich szkół. Poznawały te placówki, ich działalność, wspólnie przygotowywały pamiątkowe butony, bawiły się.
Na ulicach Koszalina można było zobaczyć grupki osób w zielonych koszulkach i z wielkim uśmiechem na twarzy. To podopieczni obu placówek PSONI. Rozmawiali z mieszkańcami miasta, wręczali ulotki informacyjne i zielone butony. W tym roku po raz pierwszy pojawiło się logo Dni zaprojektowane przez pracowników PSONI. W zarysie głowy ludzkiej pulsuje czerwone, serdeczne serce. – Chcemy, żeby oprócz koloru zielonego był to symbol osób niepełnosprawnych intelektualnie – dodała Joanna Zduńska.
19 maja na Rynku Staromiejskim powstał żywy logotyp DNI, który stworzyło ponad dwustu podopiecznych placówek PSONI i zaproszonych grup szkolnych. A wieczorami koszalińskie fontanny zazieleniły się, przypominając kolorem o prawie do godności dla każdego człowieka. W kawiarni Mozaika oraz w holu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Kwiatkowskiego można nadal oglądać prace wychowanków WTZ.
Bardzo ciekawym pomysłem jest kolejna już wystawa portretów podopiecznych PSONI, a wyeksponowana na ogrodzeniach obu placówek. Autorami tych niezwykle pięknych zdjęć są pracownicy placówek. Koszaliński artysta Cukin namalował kolejny miejski mural. Zlokalizowany na ścianie placówki przy ul. Budowniczych został poświęcony osobom, które tu znajdują swoje miejsce, azyl i szansę na lepsze, godne życie. To nie jedyny trwały ślad tegorocznych obchodów. Jest nim także film zrealizowany przez Arkadiusza Patera pokazujący życie osób niepełnosprawnych, pracę placówek PSONI i rezultaty tej pracy.
Dni zakończyła konferencja naukowa w Centrum Edukacji Nauczycieli. Skierowana była do do środowiska terapeutów i nauczycieli zajmujących się edukacją osób niepełnosprawnych intelektualnie w różnych placówkach. O swoich doświadczeniach z pracą z osobami z zespołem Downa mówiła Małgorzata Bulczak, prezes zarządu fundacji „Ja też” z Gdańska. Zaprezentowała doświadczenia we wdrażaniu programu edukacji osób z ZD, współpracy ze szkołami powszechnymi i metodach włączania społecznego osób niepełnosprawnych intelektualnie.
– Pojęcie godności bierze swój początek z założenia, że każda istota ludzka ma tę samą, wrodzoną wartość – powiedziała Joanna Zduńska. – Nasze poczucie godności rośnie, kiedy czujemy, że nasze prawa i wolność są szanowane. Staramy się, by takie poczucie mieli również nasi podopieczni.

Dana Jurszewicz