Ponadregionalna inwestycja w Koszalinie

W Koszalinie ma powstać zupełnie nowa instytucja prowadzona przez Urząd Marszałkowski. Partnerem ma być Politechnika Koszalińska. Centrum Zrównoważonego Rozwoju ma być zarówno obiektem popularnonaukowym dla całych rodzin, jak i centrum badawczym skupionym na rozwiązaniach proekologicznych.

Koszalin ma niewiele instytucji prowadzonych przez Urząd Marszałkowski. Często spotyka się to z krytyką, że większość takich miejsc znajduje się w Szczecinie. Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, powiedział, że zdaje sobie z tego sprawę, dlatego narodził się pomysł, aby od podstaw zbudować nowe miejsce właśnie w Koszalinie. Jako partnera wybrano Politechnikę Koszalińską, która jest największą uczelnią na Pomorzu Środkowym.

Centrum Zrównoważonego Rozwoju ma przede wszystkim propagować tzw. zieloną energię, odnawialne źródła i ogólnie ekologię. Z jednej strony ma być czymś na kształt Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, czyli miejscem o charakterze multimedialnego muzeum, przeznaczonym głównie dla najmłodszych, a z drugiej – centrum badawczym, w którym biznes łączyłby się z nowatorskimi rozwiązaniami proekologicznymi. Jak stwierdził Geblewicz, Zachodniopomorskie jest liderem w pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł, a głównym atutem regionu jest przyroda, w tym duże zalesienie. Stąd pomysł, aby takie centrum, którego zasięg ma być ponadregionalny, powstało w Koszalinie. – W naszym województwie obecnie powstaje kilka centrów nauki – mówił Olgierd Geblewicz. – Flagowym jest Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, ale niezależnie od tego powstały takie miejsca w Stargardzie, Wałczu czy Świdwinie. Koszalin nie ma tego typu jednostki, która by popularyzowała naukę, także wśród najmłodszych. Z tego względu zdecydowaliśmy, że w przyszłej perspektywie finansowej postawimy sobie ambitne zadanie, żeby tego typu jednostka powstała w Koszalinie.
List intencyjny w sprawie planów budowy podpisała rektor Politechniki Koszalińskiej Danuta Zawadzka, która widzi w pomyśle szansę dla kierowanej przez siebie uczelni. – Wierzę, że ten projekt będzie ciekawą opcją dla Koszalina w zakresie zarówno edukacji dzieci i młodzieży, jak i rozwijania komponentu badawczo-rozwojowego – mówiła rektor. – Silnie rozmawiamy o doradztwie dla przedsiębiorstw i dla mieszkańców. Jeśli chodzi o energetykę, to jest to temat bardzo topowy. To centrum świetnie wpisuje się w to, co się aktualnie dzieje. Nasze plany są dynamiczne. Będziemy łączyć potencjały.
Przy podpisaniu listu intencyjnego obecni byli także Tomasz Sobieraj, który reprezentuje Koszalin w zarządzie województwa oraz Artur Wezgraj i Rafał Rosiński, którzy są zarówno pracownikami politechniki, jak i radnymi sejmiku województwa. – Podwójnie jestem zadowolony. Od dawna rozmawiamy z panem marszałkiem o konieczności wyrażenia zrównoważonego rozwoju w ten sposób, że część inwestycji marszałkowskich powinna być realizowana w Koszalinie. Cieszy też, że to projekt odważny, z górnej półki – mówił Artur Wezgraj. Nowe centrum ma powstać na działce znajdującej się za kampusem uczelni przy ul. Śniadeckich, wzdłuż ulicy Gdańskiej. W przyszłym roku mają ruszyć prace koncepcyjne prowadzące do konkursu architektonicznego.

(mp)