Festiwal z patriotyczną nutą

14 sierpnia koszaliński amfiteatr stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia artystycznego wpisującego się w uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Były to dziesiąte, a więc jubileuszowe Prezentacje Piosenki Patriotycznej i Wojskowej, odbywające się pod honorowym patronatem wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja oraz prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego.

Święto piosenki wojskowej i patriotycznej zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, Centrum Kultury 105 w Koszalinie oraz koszalińskie Stowarzyszenie Śpiewacze „Śródmieście”. Warto podkreślić, że właśnie to stowarzyszenie zainicjowało w 2011 roku przegląd pieśni i piosenek z patriotyczną nutką.
– Bardzo się cieszę, że po tylu latach nasz festiwal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością – powiedziała Regina Woźniak ze stowarzyszenia „Śródmieście”. – Warto dodać, że piosenki patriotyczne i wojskowe są stałym elementem repertuaru zespołów śpiewaczych i ludowych. To utwory bardzo lubiane i chętne słuchane, więc naprawdę warto je przypominać szerokiej publiczności. Są piękne, melodyjne i bardzo wzruszające.

Z szacunku dla historii
Idea prezentacji piosenek patriotycznych i wojskowych zrodziła z potrzeby kształtowania wartości patriotycznych, upowszechniania tradycji i wiedzy historycznej o walkach narodu polskiego o niepodległość i suwerenność kraju, z pragnienia kultywowania pamięci o bohaterskich czynach zbrojnych polskich żołnierzy, a także z konieczności przypominania o ważnych wydarzeniach, które zmieniły bieg polskiej historii. A wszystkie te postulaty spełniają właśnie piosenki i pieśni z patriotyczną nutą. Inicjatorzy i organizatorzy festiwalu pragną także zintegrować środowisko byłych i obecnych żołnierzy z mieszkańcami Koszalina. Ważnym celem jest również popularyzacja twórczości muzyczno-literackiej o tematyce patriotycznej i wojskowej, edukacja historyczna i upowszechnianie wiedzy z zakresu obronności państwa polskiego.
Minione lata udowodniły, że wszystkie założone przez Stowarzyszenie Śpiewacze „Śródmieście” cele zostały zrealizowane i to w pięknej, artystycznej formule. Z pewnością i organizatorzy, i występujące podczas prezentacji zespoły mają powody do zadowolenia i wielkiej satysfakcji.

Jubileuszowe prezentacje
– W X edycji Prezentacji Piosenki Patriotycznej i Wojskowej uczestniczy 29 zespołów z województwa zachodniopomorskiego – powiedziała Regina Wożniak. – Przyjechali do nas m.in. z Biesiekierza, z Bukowa, z Bytowa, z Darłowa, z Mielna, z gminy Sianów i z gminy Manowo. Oczywiście, nie brakuje również reprezentantów Koszalina. Dużą atrakcją będzie z pewnością występ Kapeli Borneńskiej z Bornego Sulinowa oraz Żeńskiego Chóru Kameralnego „Kanon” z Cewlina.
Pięciogodzinne, pełne wzruszeń prezentacje uroczyście zainaugurował zespół działający w stowarzyszeniu „Śródmieście”, który przypominał „Mazurka Dąbrowskiego”. Kolejne, pojawiające się na scenie zespoły, zaprezentowały całą paletę melodyjnych piosenek patriotycznych, wojskowych i legionowych. A ponieważ teksty wielu z tych utworów są doskonale znane, publiczność z przyjemnością wtórowała wykonawcom, śpiewając „Maszerują strzelcy, maszerują”, „Witaj Zosieńko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Serce w plecaku”, „Marsz, marsz Polonia”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „Płynie Wisła, płynie” czy „Legiony to żołnierska nuta”.
– Wszystkie zespoły uczestniczące w naszych prezentacjach są zwycięzcami – powiedziała Regina Woźniak. – Otrzymują piękne puchary i pamiątkowe dyplomy. W tym roku przygotowaliśmy również Puchar Specjalny, którym została uhonorowana gmina Darłowo, ponieważ właśnie z terenu tej gminy przyjechało do nas najwięcej zespołów.
Prezentacje Piosenki Patriotycznej i Wojskowej to festiwal bardzo lubiany przez uczestników: – Piosenki patriotyczne do ważna część naszego repertuaru, więc od wielu lat z wielką przyjemnością bierzemy udział w tym przeglądzie – powiedziały panie z zespołów śpiewaczych „Zacisze” i „Jantarowy Kwiat”. – Festiwale pozostawiają zawsze bardzo miłe wspomnienia. Jest okazja, by spotkać znajomych, wymienić się doświadczeniami i posłuchać innych zespołów, zwłaszcza tych prezentujących wysoki poziom artystyczny. Przecież warto uczyć się od najlepszych!

Izabela Nowak

Fot. W. Stawiszyński