Spotkanie po długiej przerwie

Co prawda kalendarzowe lato się skończyło, ale w miniony weekend, 25 września, pogoda wciąż sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu. Z dobrej aury skorzystali mieszkańcy, którzy licznie uczestniczyli w 11. edycji festynu „Postaw na rodzinę”, organizowanego przez Koszalińską Spółdzielnię Mieszkaniową „Przylesie” i „Na Skarpie” oraz parafię pw. Ducha Świętego przy współpracy z instytucjami miejskimi. Festyn zorganizowano po raz pierwszy po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.
– Chociażby po liczbie osób, która dziś przyszła na teren parafii pw. Ducha Świętego widać, że takie spotkanie po dłuższej przerwie było po prostu bardzo potrzebne. Cieszę się, że w tym roku możliwe było zorganizowanie tego tradycyjnego, dużego festynu z mnóstwem atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych – mówił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Imprezie od początku jej istnienia towarzyszą występy zespołów śpiewaczych, działających na terenie miasta. Występują w nich głównie seniorzy, którzy co roku mają okazję zaprezentować efekty swojej pracy oraz dzielić się z mieszkańcami dobrą, muzyczną energią, płynącą ze znanych przyśpiewek i utworów ludowych. – Wybraliśmy na dziś biesiadne, rytmiczne piosenki, które sprawdzają się przy okazji tego typu imprez na świeżym powietrzu. Śpiewamy różne utwory, ale zawsze staramy się dopasować repertuar do danej imprezy. Śpiewanie sprawia, że zapominamy o troskach codziennego życia – podkreślała Kornela Wiśniewska, kierowniczka zespołu „Bałtyk”.
Nie tylko śpiewający, ale i tańczący amatorzy mieli okazję zaprezentować się przed zgromadzoną publicznością. Najpierw wystąpili najmłodsi z Przedszkola nr 14, następnie zespół „Szyk”, działający przy Centrum Kultury 105 w Koszalinie.
Hasło przewodnie imprezy brzmi „Postaw na rodzinę”, dlatego organizatorzy przygotowali atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych uczestników festynu. Były zabawy sportowe, pokazy cyrkowe, poczęstunek przygotowany m.in. przez panie z klubów osiedlowych, a dzieciom czas umilali lubiani przez nie Klauni Kulki. – Niezwykłą radością jest dla nas to, że nie tylko Kościół promuje wartości rodzinne i odpowiedzialne rodzicielstwo, ale także organizatorzy dzisiejszej imprezy. Chcemy pokazać, że rodzinne zabawy, występy artystyczne i integracja są potrzebne do budowania relacji. To są bezcenne chwile, które na co dzień często nam umykają – zaznaczył ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego.
Organizatorzy zachęcali mieszkańców do aktywności na świeżym powietrzu i postanowili dać przykład lokalnej społeczności, biorąc udział w towarzyskim meczu piłki nożnej. W tym roku do grona organizatorów, a co za tym idzie uczestników sportowej rywalizacji, dołączyła sąsiadująca z „Przylesiem” Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie”. – Ludzie zazwyczaj mają skłonności, żeby ze sobą przebywać i razem przeżywać zarówno chwile radości, jak i smutku. Po pandemii był trudny czas, a teraz nadszedł jeszcze trudniejszy pod względem ekonomicznym. Na tę chwilę potrzebna jest wspólnota, żeby łatwiej było przejść przez to razem. Zaprosiliśmy do współorganizacji Koszalińską Spółdzielnie Mieszkaniową „Na Skarpie”, by ta wspólnota była jeszcze większa – podkreślał Kazimierz Okińczyc, prezes KSM „Przylesie”.
Podczas festynu można było wziąć udział w loterii fantowej, w której główną nagrodą był rower. Tuż po losowaniu na wszystkich, tradycyjnie, czekał słodki poczęstunek w postaci ogromnego, pysznego tortu.

(as)

Sponsorzy festynu: prezydent miasta Koszalina, KSM „Przylesie” i KSM „Na Skarpie”, RO im. Tadeusza Kotarbińskiego, im. Melchiora Wańkowicza, im. Braci Śniadeckich, Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o., Parafia Rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego, Telewizja Kablowa Koszalin Sp. z o.o., DEGA Spółka Akcyjna Karniszewice – producent sałatek i konserw, Agencja Reklamowo-Handlowa „AGENA” Sp. z o.o., Koszalin, Firma MPS International Sp. z o.o. – producent kosmetyków i opakowań, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie, Galeria Handlowa EMKA, Sklep LEO – Galeria EMKA – telefony i markowe akcesoria, Komenda Miejska Policji w Koszalinie, Starostwo Powiatowe, Pensjonat „Zacisze Nest – Noclegi blisko plaży”, Willa „Złota Róża” w Sarbinowie, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Remedica w Koszalinie oraz darczyńcy prywatni