Seniorzy nie chcą być samotni

Emerytura wcale nie musi oznaczać siedzenia samemu w czterech ścianach przed telewizorem. To czas, kiedy seniorzy mogą wciąż być aktywni. A w Koszalinie znajdą wiele rozrywek. Jedną z nich jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, który funkcjonuje z ramienia Politechniki Koszalińskiej i w tym roku obchodzić będzie 15-lecie.

Nie każdemu może marzy się powrót do szkoły, jednak uniwersyteckie życie seniorów to coś więcej. I zdecydowanie wybiega poza znane ramy. UTW jest inicjatywą, z której skorzystać mogą zarówno emeryci, jak i renciści. To właśnie główny warunek przyjęcia. Dlaczego jednak warto skorzystać z tej okazji?

Gdy samotność doskwiera
Jak przyznaje Barbara Perzyna, przewodnicząca Samorządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, UTW oferuje nie tylko ciekawe zajęcia. Pozytywnie wpływa także na życie towarzyskie seniorów, które ma dla nich szczególną wartość na tym etapie życia. – Jak słuchacze przychodzą się zapisywać, to mówią, że dlatego, że samotność im doskwiera i że kontakt z drugim człowiekiem jest najważniejszy – opowiada. – Dopiero później, jak się odejdzie na emeryturę, to się widzi, że gdzieś jest ta pustka. Ludzie chcą kontaktu z sobą. Naprawdę to widzimy, że przyjaźnie się zawiązują. I nawet jedno małżeństwo się teraz zawiązało – najpierw była przyjaźń, zaręczyny na wykładzie, a teraz brali ślub.
Poza tym, nie tylko podczas zajęć seniorzy mają ze sobą kontakt. Zdarza się nierzadko, że słuchacze przychodzą na kilka godzin przed wykładami na uczelnię. I to „tylko” po to, aby ze sobą porozmawiać na różne tematy, bo często bywa tak, że w domu czekają na nich tylko cztery ściany. Ponadto, nie brakuje też osób, które w uniwersytecie widzą szansę na wsparcie w trudnych chwilach. Pani Barbara mówi, że niektórzy słuchacze wprost przyznają, że zapisują się tu po utracie drugiej połówki, by nie wpaść w depresję, nie myśleć o przykrych chwilach. – Momentami ściska serce. Widać, że jest taka potrzeba, żeby uniwersytet istniał – dodaje.

Nie tylko wiedza i umiejętności
O ile czynnik ludzki stanowi szczególną wartość dla seniorów, to nie należy pomijać walorów edukacyjnych, bo uniwersyteckie życie z pewnością nie jest nudne i pomaga także zerwać z domową rutyną. – Można się wszystkiego nauczyć. Każdy senior przed emeryturą jest zabiegany i nie ma na nic czasu, a później przychodzi na uniwersytet. – podkreśla przewodnicząca UTW.
Warto zauważyć, że w ramach UTW odbywają się różnorodne cotygodniowe wykłady nie tylko z pracownikami uniwersyteckimi, ale również ze specjalistami spoza uczelni. To m.in. lekarze, dietetycy, botanicy, leśnicy, podróżnicy, historycy czy służby mundurowe. Poza tym, odbywają się zajęcia dodatkowe m.in. artystyczne, językowe, z obsługi smartfona, sportowe (m.in. aerobik, basen, nordic walking, joga i gimnastyka). Oferta cały czas jest rozwijana. Ponadto, seniorzy chodzą na koncerty z okazji np. Dnia Matki czy Dnia Kobiet. W planach samorządu jest również zorganizowanie własnych senioraliów.
Co ciekawe, słuchacze otrzymują indeksy. – Nasi seniorzy mają imienne indeksy, bardzo podobne do tych tradycyjnych, które kiedyś były. Rektor ds. studenckich składa w nich podpis. Po uiszczeniu opłaty każdy dostaje pieczątkę, że jest słuchaczem w danym roku akademickim – wyjaśnia Anna Skubała, koordynator UTW, pracownik Działu Współpracy ze Studentami. – W drugiej części indeksu słuchacze mogą zbierać wpisy od wykładowców za to, że uczestniczyli w wykładzie – takie jakby zaliczenie. Nie ma egzaminów czy kolokwiów, natomiast na pewno są takie różne sprawdzianiki na kursach językowych, ale nie na ocenę, ale bardziej dla sprawdzenia wiedzy, którą tam zdobywają. Tylko osoby z ważnymi indeksami mogą uczestniczyć w wykładach.
Warto też zauważyć, że seniorzy mogą dzięki UTW realizować podróżnicze pasje – proponowane są zarówno wycieczki krajowe, jak i zagraniczne. Choć nie biorą w nich udziału wszyscy słuchacze, to cieszą się one popularnością. Ostatnio seniorzy odwiedzili liczną grupą Toruń. Ci, którzy wolą bardziej egzotyczne wojaże, będą mogli wkrótce wybrać się do Stambułu.

Bliżej seniora
Rekrutacja na UTW wciąż trwa, a uroczysta inauguracja odbędzie się w drugiej połowie października. Należy zaznaczyć, że nowi słuchacze zobligowani są do jednorazowej opłaty w wysokości 20 zł, natomiast czesne wynosi 45 zł rocznie (z opłaty zwolnione są osoby od 80. roku życia). Co więcej, w przypadku zajęć dodatkowych koszt zależy od liczby osób w grupie (np. 210 zł dla grupy 15-osobowej za 30 godzin).
Aby zostać słuchaczem UTW należy przedstawić dokumenty poświadczające status emeryta lub rencisty, złożyć pisemną deklarację oraz okazać dowód wymaganej opłaty (osoby kontynuujące naukę – indeks). Zapisy odbywają się w biurze uniwersytetu w pokoju 7C na Śniadeckich w godz. 10-16 od poniedziałku do piątku. Więcej na temat UTW można uzyskać na stronie internetowej https://tu.koszalin.pl/utw oraz pod numerami telefonów: 660 025 211 (samorząd) i 94 34 78 602 (Dział Współpracy ze Studentami).

Alicja Tułnowska

Fot. Adam Paczkowski