Jaki będzie Koszalin za 9 lat?

Poprawa stanu środowiska, lepsza jakość życia przez rozwój transportu publicznego i usług społecznych, większe bezpieczeństwo, przyciąganie nowych mieszkańców, zwłaszcza młodych i lepsze warunki życia seniorów. Takie są priorytety Strategii Rozwoju Koszalina do 2030 r. Urząd Miejski zaczął konsultacje społeczne dotyczące tego dokumentu. Do 6 sierpnia każdy mieszkaniec Koszalina może, różnymi drogami, zgłosić swoje uwagi i opinie.

Urzędnicy musieli opracować nową strategię, bo poprzednia obejmowała okres do zeszłego roku. Poza tym otwiera się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, dlatego konieczne jest wymyślenie inwestycji, na które można będzie otrzymać dotacje i które będą wpisywać się w strategię rozwoju. Jej założenia powinny się wpisywać w podobne dokumenty dotyczące województwa i kraju.

Według wizji za 9 lat Koszalin ma być miastem przyjaznym mieszkańcom i przedsiębiorcom, z odpowiednią infrastrukturą, zielonymi osiedlami, dobrą komunikacją, możliwością pracy i osiągania dochodów. Poza tym ma stać się akademickim i gospodarczym Centrum Pomorza. Strategia jest podzielona na 4 cele: inteligentne i zrównoważone miasto, rozwinięta i społecznie odpowiedzialna gospodarka, aktywni i kreatywni mieszkańców oraz Koszalin jako Centrum Pomorza. Te cele są podzielone na 16 celów strategicznych.

Pogodzić różne potrzeby
Dokument można przeczytać na stronie internetowej:www.koszalin.pl/pl/page/strategia-rozwoju-koszalinaraport-o-stanie-miasta.
– W opracowaniu strategii wzięli udział nie tylko pracownicy ratusza ze wszystkich wydziałów, ale także przedstawiciele uczelni, placówek kultury, Rady Seniora, Rady Kobiet, stowarzyszenia Era Kobiet, organizacji pozarządowych, a także radni miejscy, członkowie Komitetu Rewitalizacyjnego, przedsiębiorców – wylicza Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina. – Ale chcemy, aby także pozostali mieszkańcy wypowiedzieli się o tym dokumencie. Dajemy im taką możliwość przez wypełnienie formularza przez internet, przesłanie uwag drogą mailową czy zgłoszenie ich przez telefon, a także udział w spotkaniach przed ratuszem. Wiadomo, że każdy mieszkaniec ma inne potrzeby, związane z życiem w mieście: jednemu potrzebna jest szeroka ulica, innemu ścieżka rowerowa, trzeciemu dużo wydarzeń artystycznych, czwartemu dobrze rozwinięta komunikacja miejska.

60 wskaźników
Spotkania zaplanowane są jeszcze w tym miesiącu, a o ich terminach Urząd Miejski poinformuje z wyprzedzeniem. Formularz konsultacyjny można pobrać ze strony internetowej: wwwkoszalin.pl, ale jest on także dostępny w wersji papierowej w obu budynkach ratusza: przy ul. Rynek Staromiejski 5-7 i ul. Mickiewicza 26. Wypełniony i podpisany dokument papierowy można wysłać na adres UM lub wrzucić do urny, stojącej w jego siedzibie, a ten w wersji elektronicznej – odesłać na adres mailowy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
– W procesie tworzenia strategii wypracowaliśmy pewne wskaźniki, które chcemy osiągnąć za kilka lat – zaznacza Urszula Miller-Grzybowska, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej, koordynującego Strategię Rozwoju Koszalina. – Niektóre z nich powinny zmaleć, na przykład stan zanieczyszczenia powietrza, a inne wzrosnąć, na przykład liczba nowych dróg, poziom odzyskiwania odpadów. Takich wskaźników jest niemal 60. Będą one sprawdzane co roku. Co do konsultacji, to powinny one być merytoryczne, dotyczyć konkretnego zapisu strategii. Ona jest opisana dość ogólnie, dopiero potem opracujemy szczegółowe programy sektorowe. Obecnie w Koszalinie obowiązuje takich programów 30. Dotyczą one wszystkich dziedzin życia: zdrowia, kultury, spraw społecznych.
Twórcy dokumentu planują jego ewaluację zarówno w trakcie jej obowiązywania, jak i po jej zakończeniu, bo w ciągu najbliższych lat mogą się zmienić główne założenia strategii.

Na uwagi, pytania i opinie odnośnie do Strategii Rozwoju Koszalina czekają panie: Marta Pieczątkiewicz: tel. 94 348 87 67, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Anna Sakała-Diakun: tel. 94 348 87 67, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ewa Marczak