Radni na osiedlu robią wiele dobrego

Te wybory pierwotnie miały się odbyć w zeszłym roku, ale zostały przełożone ze względu na pandemię. Dlatego mieszkańcy 10 z 17 rad osiedli pójdą do urn w niedzielę, 26 września. Urzędnicy przekonują, że warto to zrobić. Rada osiedla za otrzymane z budżetu miasta pieniądze może zlecić naprawę chodnika, budowę parkingu czy placu zabaw.

Zwykle kilka tygodni przed wyborami trwała kampania wyborcza. Na ogrodzeniach wisiały banery kandydatów, a w skrzynkach pocztowych można było znaleźć ulotki, zachęcające do glosowania na daną osobę. Tym razem brak informacji o zbliżających się wyborach do najmniejszych organów samorządowych. Być może to skutek przełożenia wyborów i tego, że niektórzy z kandydatów ze startu w tych wyborach z różnych względów się wycofali. Czas na przekonanie do siebie mieszkańców jeszcze jest, bo w tych wyborach cisza wyborcza nie obowiązuje, więc kampania może trwać do zakończenia głosowania.

– Rady osiedla nie są struktura idealną, ale, moim zdaniem, potrzebną, bo usprawniają funkcjonowanie miasta i sprzyjają lepszej działalności danego osiedla – uważa Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej. – Nasze rady osiedla na swoją działalność dostają pieniądze z budżetu samorządu. To 12 zł na mieszkańca danego osiedla. Te osiedla, które się dopiero rozwijają, dostają dotacje celowe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców osiedli, w których wybory się odbędą, aby wzięli w nich udział i wybrali swoich reprezentantów.

Średni budżet rady osiedla to ok. 80 tys. zł rocznie, największe – ok. 150 tys. zł. Większość tych pieniędzy przeznaczają na inwestycje takie jak remont dróg, chodników, zakup urządzeń na place zabaw. Mogą także zgłaszać pomysły do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego, np. budowę parkingów czy chodników na osiedlu im. Kotarbińskiego.

Ważnym aspektem działalności rad osiedli są imprezy integracyjne dla mieszkańców, jak wigilie dla seniorów, zabawy karnawałowe dla dzieci, festyny. Rady osiedla mogą też sfinansować wyjazdy wakacyjne dla dzieci z niezamożnych rodzin. Rada Osiedla Lubiatowo zbiera fundusze na budowę swojej siedziby. Na razie powstała zadaszona wiata, która pełni funkcję miejsca spotkań mieszkańców.

Minimum jedna, maksimum 15 osób
Głosowanie odbędzie się na osiedlach: im. T. Kotarbińskiego, Lechitów, Lubiatowo, Morskie, Na Skarpie, Rokosowo, Śródmieście, Tysiąclecia, Wspólny Dom i Jamno-Łabusz, ponieważ liczba zgłoszonych kandydatów przekracza liczbę członków rady. Na pozostałych osiedlach liczba ta jest mniejsza lub równa maksymalnej liczbie kandydatów. Najwięcej kandydatów na miejsce w radzie osiedla jest na Lubiatowie, które zamieszkuje najmniej osób.
Każda z rad osiedli składa się z 15 członków i na tyle osób maksymalnie można oddać głos. Minimalnie można zagłosować na jedną osobę. Kadencja radnych osiedlowych trwa 5 lat.

Transport dla osób na wózkach inwalidzkich
Głosować może osoba pełnoletnia, zameldowana na danym osiedlu. Minimalnie można postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Głosować można tylko osobiście, w lokalu wyborczym, który mieści się albo w siedzibie rady osiedla, albo w tradycyjnym miejscu głosowania, np. w szkole czy w przedszkolu. Trzeba wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem. Głosowanie potrwa w godz. 8-18. Osoby, które mają problem z dotarciem do lokalu wyborczego, będą mogły skorzystać z darmowego transportu, zgłaszając taką chęć w dniu wyborów pod numerem 94 348 39 01. Samochód przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich będzie dowoził mieszkańców w godz. 10-16.

Nagroda za frekwencję
Zachętą do licznego udziału w głosowaniu mogą być nagrody, które otrzymają trzy osiedla, na których frekwencja będzie najwyższa.
– Tym razem będą to pojemniki w kształcie serca na plastikowe nakrętki, bo cieszą się one dużym powodzeniem – zapowiada Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – W ten sposób pomagamy komuś, przy okazji dbając o środowisko. Taką zachętę do głosowania uzgodniliśmy z samymi radnymi osiedlowymi, którzy widzą, że takich pojemników brakuje, bo te, które już stoją, często są przepełnione.

Wykaz kandydatów do rad osiedli znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego: bip.koszalin.pl/artykuly/1852/wykaz-kandydatow-w-wyborach-do-rad-osiedli, a także w gablocie informacyjnej na parterze ratusza przy Rynku Staromiejskim 6-7. Informacje w sprawie organizacji i przeprowadzenia wyborów do rad osiedli można uzyskać: telefonicznie: 94 34 88 641 oraz 94 34 88 639, osobiście w pokojach nr 211 i 213 na II piętrze Urzędu Miejskiego przy ul. Rynek Staromiejski 6-7, (poniedziałek godz. 9-17, wtorek-piątek godz. 7.15-15.15) oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

(ejm)

Fot. Magda Pater