Zmieniamy nasze małe ojczyzny

Ponad 69 tysięcy złotych i 12 zwycięskich projektów – to efekt 13. edycji konkursu „Działaj Lokalnie” Fundacji „Nauka dla Środowiska”. Do organizacji wpłynęły 22 wnioski o dofinansowanie, z których komisja wybrała 12 zwycięskich. Te będą realizowane m.in. w Białym Borze, w Bobolicach czy w Będzinie.

Już po raz 13. Fundacja „Nauka dla Środowiska” realizuje program „Działaj Lokalnie”, w ramach którego lokalne społeczności na wsiach i małych miastach, poprzez realizację projektów obywatelskich poprawiają jakość życia, pobudzają aspiracje rozwojowe i przyczyniają się do budowania dóbr wspólnych. – „Działaj Lokalnie” to program, który ma podgrzewać do działania społeczności, aby definiowały one swoje potrzeby i problemy, które się pojawiają. W naszym projekcie chodzi o to, by razem skupić się na dobru wspólnym i na zmianie naszej miejscowości – tłumaczyła Marta Czerwińska z Fundacji „Nauka dla Środowiska”. – W tym roku zauważyliśmy ogromną potrzebę rewitalizacji miejscowości. Mieszkańcy w projektach wskazywali na przestrzenie publiczne, które wymagają zmiany. Zostały zgłoszone również takie projekty, które są innowacyjne, jak np. w Ustroniu Morskim, gdzie będziemy mieć bibliotekę, ale trochę inną niż zazwyczaj. Główną rolę odgrywać będą nasiona, a nie książki. Mieszkańcy Ustronia Morskiego będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób siać nasiona, co z nimi robić. Są również projekty kulinarne, sportowe i integracyjne. My jako fundacja dajemy mieszkańcom narzędzia, które później wykorzystują do zmiany ich miejscowości – dodała Marta.

W tym roku nie zabrakło również inicjatywy wspierającej integrację między Ukraińcami a Polakami. Uczniowski Klub Sportowy „Opty” Mielno przygotował projekt „Solidarni z Ukrainą – Międzypokoleniowa Olimpiada Sportowa”, na realizację którego uzyskał 6 tys. złotych. – W projekt będzie wchodził cykl spotkań sportowych. Wybraliśmy takie dość niszowe dyscypliny jak: siatkówka dwa na dwa, ringo, badminton. Do Mielna ze względu na wojnę w Ukrainie i dużą bazę noclegową przyjechało dużo dzieci wraz z rodzicami. Nasze lokalne społeczeństwo się powiększyło i stwierdziliśmy, że warto wyjść do ludzi z inicjatywą poznania i zjednoczenia się wzajemnie. A sport to zawsze bardzo dobra okazja, by wspólnie spędzić dobrze czas. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie będzie cykliczne – opowiadał Filip Filus z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Opty” w Mielnie.

Dzięki grantowi z programu „Działaj Lokalnie” ciekawe warsztaty odbędą się także w Muzealnym Ogrodzie Doliny Chocieli w Bobolicach. Za sprawą Stowarzyszenia Klub Kobiet z Pazurem mieszkańcy poczują, zasmakują i przeżyją niezapomnianych przygód na szlaku Paula Robiena, ornitologa przedwojennego, który urodził się w Bobolicach. – Tak naprawdę projekt jest kontynuacją naszego pomysłu, który zrodził się w 2021 roku. Chcieliśmy, żeby powstało miejsce, w którym mieszkańcy całej gminy mogliby spotykać się ze sobą. Powstał wtedy muzealny ogród Doliny Chocieli, który nosi imię Paula Robiena. W tegorocznym projekcie wykorzystujemy naszą bogatą historię i piękne walory przyrodniczo-turystyczne. Pozyskane środki pozwolą nam na zbudowanie ścieżki sensorycznej i wspólnych pergoli, bo w naszym ogrodzie mieszkańcy uprawiają swoje ogródki warzywne, a do tego jest potrzebny odpowiedni sprzęt. Jak widać pomysły, które rodzą się w projekcie, wychodzą od samych mieszkańców – mówiła Monika Gołucka, prezes Stowarzyszenia „Klub Kobiet z Pazurem” w Bobolicach.
Nie zabrakło również projektu dotyczącego tradycji ludowej. Grupa nieformalna ze Słowienkowa działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Będzinie planuje przygotować cykl niezapomnianych spotkań. – To będzie wiele spotkań, na których będziemy uczyć się od początku jak wić wieniec dożynkowy. Zaczniemy od tego jak się zboże wycina, suszy i układa. W ramach tych spotkań będziemy mieli również warsztaty z Kołem Gospodyń Wiejskich z Dobrzycy, które kilkakrotnie zdobyły pierwsze miejsce w konkursie dożynkowym na najładniejszy wieniec – powiedziała Anna Garbalska z grupy nieformalnej „Słowienkowscy Działacze”.

Fundacja „Nauka dla Środowiska” nie tylko oferuje wsparcie finansowe, ale także i merytoryczne. W ramach przedsięwzięcia przeszkolono 100 liderów lokalnych. Pozyskane środki na realizację projektów pochodzą z wsparcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii oraz samorządu i powiatów.

Monika Kwaśniewska